Investigation of the effects of MBD2 inhibition on the characteristics of fibroblast cell line
MBD2 inhibisyonunun fibroblast hücre hattı karakterine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 970742
  2. Yazar: ZEYNEB NUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİHNİ ONUR ÇALIŞKANER, DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTFİYE KARCIOĞLU BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler ve Tıbbi Genetik Bilim Dalı
Özet
Epigenetik düzenleyicilerden biri olan MBD2 proteini, metillenmiş DNA bölgelerine bağlanarak gen ifadesini kontrol etmede kritik öneme sahiptir. Özellikle hücre çoğalması, farklılaşma ve apoptoz gibi temel biyolojik süreçlerde etkili olan bu protein, kanser gibi epigenetik düzensizliklerin rol oynadığı hastalıkları moleküler düzeyde anlamak için önemli bir hedef olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, MBD2 inhibitörü olarak tanımlanan bir küçük kimyasal molekül olan KCC-07'nin etkileri, fibroblast hücre hattı (HFF-1) üzerinde in vitro olarak araştırılmıştır. KCC-07'nin hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerindeki sitotoksik etkileri WST-1 yöntemi ile değerlendirilmiş ve gen ekspresyon düzeyleri RT-qPCR analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular, KCC-07'nin 50 ila 100 µM konsantrasyonlarında doz ve zamana bağlı olarak hücre proliferasyonunu inhibe ettiğini ve 24-48 saat içinde proliferasyonda önemli bir durma gözlemlendiğini göstermektedir. 100 µM dozunda bu inhibe edici etki 72 saate kadar devam ederken, 50 ve 75 µM'de 48 saat sonra bir iyileşme eğilimi gözlemlenmiştir. LC₅₀ değeri 71,55 ± 19,5 µM olarak hesaplanmıştır. Gen ekspresyon analizleri, MBD2 inhibisyonunun hTERT, NANOG, SOX2 ve COL1A1 gibi genlerin seviyelerini etkilediğini ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, KCC-07 molekülünün MBD2 aracılığıyla fibroblast hücre davranışını modüle edebildiğini ve bu etkinin potansiyel terapötik uygulamalar açısından dikkate değer olduğunu göstermektedir. Çalışma, epigenetik hedefli terapötik yaklaşımlara ışık tutabilecek yeni bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The MBD2 protein, one of the epigenetic regulators, is critical in controlling gene expression by binding to DNA methylation. This protein, which is particularly effective in fundamental biological processes such as cell proliferation, differentiation, and apoptosis, is considered an essential target for understanding diseases involving epigenetic dysregulation, such as cancer, at the molecular level. In this context, the effects of KCC-07, a candidate molecule defined as an MBD2 inhibitor, were investigated in vitro on a fibroblast cell line (HFF-1). The cytotoxic effects of KCC-07 on cell viability and proliferation were evaluated using the WST-1 method, and gene expression levels were analyzed by RT-qPCR analysis. The findings indicate that KCC-07 inhibits cell proliferation in a dose- and time-dependent manner at concentrations ranging from 50 to 100 µM, with a significant arrest in proliferation observed within 24–48 hours. At a dose of 100 µM, this inhibitory effect persisted for up to 72 hours, while at 50 and 75 µM, a recovery trend was observed after 48 hours. The LC₅₀ value was calculated as 71.55 ± 19.5 µM. Gene expression analyses revealed that MBD2 inhibition affected the levels of genes such as hTERT, NANOG, SOX2, and COL1A1. The data obtained indicate that the KCC-07 molecule can modulate fibroblast cell behavior through MBD2, and this effect is noteworthy for potential therapeutic applications. The study presents new findings that may shed light on epigenetic-targeted therapeutic approaches.