Kolorektal kanserlerde P53, MUC2, AMACR ekspresyonu ve histopatolojik veriler arasındaki ilişki
Relationship between P53, MUC2, AMACR expression and histopathological data in colorectal cancers
  1. Tez No: 970759
  2. Yazar: MUHAMMED SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler dünyada yaygın olarak görülen 3. kanser olup ve kansere bağlı ölümlerde 2. sırada yer alır. Son yıllarda, hedefe yönelik tedavi ve hastalığın gidişatının belirlenmesi açısından biyobelirteç arayışlarına yönelik birçok çalışma yürütülmektedir. P53, AMACR, MUC2 de bu biyobelirteçlerdendir. Literatürde kolorektal karsinomlarda MUC2, AMACR, P53 ekspresyonu ile prognoz ilişkisine dair veriler çelişkilidir. Bir grup ekspresyon artışını iyi prognoz ile ilişkilendirirken, diğer grup ekspresyon artışını kötü prognoz ve ileri tümör derecesi ile ilişkilendirmiştir. Biz de bu çalışmada kolorektal karsinomlarda, AMACR, P53, MUC2 ekspresyon düzeyini belirlemeyi, bu düzey ile histopatolojik veriler arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Erzincan Binali Yıldırım Üniverstesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan Ocak 2014- Ocak 2024 tarihleri arasında kolon rezeksiyon operasyonu uygulanmış kolorektal karsinom tanısı almış ve kolon biyopsisi alınmış 90 olgu seçildi. Çalışmada, kolorektal kanserli hastalarda P53, MUC2 ve AMACR ekspresyonları ile histopatolojik veriler (tümör boyutu, pT, pN, M evreleri, histolojik tip, cinsiyet ve yaş gibi klinik-parametreler) arasındaki olası ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya ait tümörlerin büyük ölçüde adenokarsinom yapıda, sol kolon yerleşimli ve orta düzeyde diferansiye olduğu belirlenmiştir. Genel olarak kolorektal kanser olgularında orta-ileri evre tümörlerde yüksek AMACR ekspresyonunun baskın olduğu, P53 ve MUC2 gibi belirteçlerde ise belirgin bir homojenlik olmadığını ortaya koymaktadır. Bu üç belirtecin ekspresyon düzeylerinin tümör yerleşim yeri, histolojik tip, ek histolojik komponent ve histolojik grade açısından anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Sonuç: Çalışmanın genel bulguları, AMACR'ın KRK'de yaygın olarak pozitif eksprese edildiğini, P53 ve MUC2'nin ise heterojen dağılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. AMACR ile MUC2 arasında anlamlı negatif korelasyon saptanması, bu belirteçlerin biyolojik olarak birbirini dengeleyen mekanizmalarda rol alabileceğine işaret etmektedir. Histolojik grade ve evreleme parametreleriyle belirgin ilişkilerin saptanmamış olması, bu belirteçlerin daha çok moleküler alt tiplerle değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
im: Colorectal cancers (CRCs) are the third most commonly diagnosed malignancies worldwide and rank second among cancer-related causes of death. In recent years, there has been a growing focus on identifying novel biomarkers to guide targeted therapies and predict disease prognosis. Among these, P53, AMACR, and MUC2 have been widely investigated. However, current literature presents conflicting evidence regarding the prognostic significance of MUC2, AMACR, and P53 expression in colorectal carcinomas. While some studies have associated increased expression with favorable prognosis, others have linked it to poor outcomes and advanced tumor grade. In this study, we aimed to determine the expression levels of AMACR, P53, and MUC2 in colorectal carcinoma cases and to evaluate their association with histopathological parameters. Materials and Methods: Ninety colorectal carcinoma cases diagnosed between January 2014 and January 2024 were retrospectively selected from the archives of the Department of Pathology, Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Medicine. All cases had undergone colon resection or biopsy procedures. The relationship between the expression levels of P53, MUC2, and AMACR and various histopathological variables (tumor size, pT, pN, M stage, histological type, sex, and age) was statistically analyzed. Results: Most tumors were classified as moderately differentiated adenocarcinomas with predominant localization in the left colon. Overall, increased AMACR expression was more frequently observed in intermediate to advanced-stage tumors, while P53 and MUC2 expressions showed a more heterogeneous distribution. No statistically significant differences were found between marker expression levels and tumor location, histological type, additional histological components, or histological grade. Conclusion: The findings of this study indicate that AMACR is widely expressed in colorectal carcinoma, whereas P53 and MUC2 demonstrate heterogeneous patterns. A significant negative correlation was observed between AMACR and MUC2 expression, suggesting these markers may participate in biologically opposing regulatory mechanisms. The lack of a clear association with tumor grade and staging highlights the need for evaluating these biomarkers in the context of molecular subtypes rather than solely histopathological parameters.