Investigation of the effect of sedentary behavior on depression, anxiety, and stress in office workers
Ofis çalışanlarında hareketsiz davranışın depresyon, anksiyete ve stres üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 970760
  2. Yazar: ELİFSU BİNBİR AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekran maruziyeti artmış ve çeşitli psikolojik etkilere sebep olmuştur. Ofis katılımcıları da ruhsal bozukluklar açısından risk altına girmiştir. Ülkemizde ofis katılımcılarının hareketsiz davranışın depresyon, anksiyete ve stres üzerindeki etkisine bakan bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, ofis katılımcılarında hareketsiz davranışın depresyon, anksiyete ve stres açısından incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, bir ayakkabı firmasının genel müdürlüğünde görev yapan ofis katılımcıları oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem yöntemi kullanılmamış, evren içerisinden araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan ve katılmaya gönüllü olan toplam 210 birey araştırmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama süreci, 2025 yılının Ocak ayında başlamış ve Nisan ayında tamamlanmıştır. Veriler, Google Forms aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21) ve Sedanter Davranış Anketi (SDA) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma grubunu 210 katılımcı oluşturmuş; katılımcıların %60,0'ı erkek, %56,7'si bekâr, %55,7'si 3. derece obezite düzeyinde ve %53,8'i sağlık durumunu“orta”olarak değerlendirmiştir. Katılımcıların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerine ilişkin genel ortalama puanı X̅=15,08 (ss=10,28) olup, bu düzeyin düşük olduğu belirlenmiştir. Alt boyutlara göre depresyon X̅=4,88 (ss=3,72), anksiyete X̅=4,48 (ss=3,78) ve stres X̅=5,71 (ss=3,69) olarak saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizde erkek katılımcıların genel DASS puanı (X̅=16,33), kadın katılımcılardan (X̅=13,21) anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (t=-2,167; p=0,031). Ayrıca, sürekli ilaç kullanan bireylerin genel düzey ortalaması (X̅=20,20), kullanmayanlara göre (X̅=14,23) anlamlı derecede yüksektir (t=2,275; p=0,029). Sağlık durumunu“orta”olarak değerlendiren katılımcıların DASS toplam puanı (X̅=17,39), sağlığını“iyi”olarak değerlendirenlere (X̅=12,39) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir (t=-3,611; p=0,000). Sedanter davranışlara ilişkin bulgulara göre, katılımcıların hafta içi sedanter davranış süresi X̅=12,33 saat/gün (ss=7,56), hafta sonu ise X̅=11,07 saat/gün (ss=7,14) olarak tespit edilmiştir. Hafta içi ve hafta sonu sedanterlik süreleri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki bulunmuştur (r=0,788; p<0,05). Ancak, sedanter davranış ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri sonucunda, depresyon anksiyete stres ölçeği için Cronbach's Alpha değeri α=0,936, sedanter davranış ölçeği için hafta içi α=0,685 ve hafta sonu α=0,678 olarak belirlenmiş; bu da ölçümlerin yüksek düzeyde güvenilir olduğunu göstermektedir. Sonuç ve Öneriler: Bu araştırmada, ofis katılımcılarının sedanter davranışları ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri incelenmiş; genel olarak düşük düzeyde psikolojik semptomlar gözlemlenmiştir. Ancak cinsiyet, kronik hastalık, ilaç kullanımı ve öznel sağlık algısı gibi etkenlerin ruh sağlığı üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur. Sedanter davranışla psikolojik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu doğrultuda, katılımcıların fiziksel hareketliliğini artıracak uygulamalar desteklenmeli, psikolojik destek hizmetlerine erişim sağlanmalı ve sağlık algısını güçlendiren kurumsal programlar geliştirilmelidir. Gelecekte farklı sektörlerde kapsamlı araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In recent years, technological advancements have led to increased screen exposure, which has been associated with various psychological effects. Office workers, in particular, have become increasingly vulnerable to mental health disorders. To date, no study has been conducted in our country specifically examining the impact of sedentary behavior on depression, anxiety, and stress among office workers. The purpose of this study is to investigate the relationship between sedentary behavior and levels of depression, anxiety, and stress in office workers. Methods: The sample of the study consisted of office workers working at the headquarters of a shoe company. No sampling method was employed; instead, a total of 210 individuals who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate were included in the study. Data collection began in January 2025 and was completed in April 2025. The data were collected online via Google Forms. The data collection tools used in the study included a personal information form, the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), and the Sedentary Behavior Questionnaire (SBQ). Results: This study aimed to examine the relationship between depression, anxiety, and stress levels and sedentary behavior among workers. The study group consisted of 210 participants, of whom 60.0% were male, 56.7% were single, 55.7% were classified as having third-degree obesity, and 53.8% rated their health status as“moderate.”The overall mean score for depression, anxiety, and stress (DASS) was X̅=15.08 (SD=10.28), indicating a low level. Subscale means were X̅=4.88 (SD=3.72) for depression, X̅=4.48 (SD=3.78) for anxiety, and X̅=5.71 (SD=3.69) for stress. According to the independent samples t-test, male participants had significantly higher DASS scores (X̅=16.33) compared to female participants (X̅=13.21) (t=-2.167; p=0.031). Similarly, participants who regularly used medication had higher mean scores (X̅=20.20) than those who did not (X̅=14.23), and this difference was statistically significant (t=2.275; p=0.029). Participants who rated their health as“moderate”had significantly higher DASS scores (X̅=17.39) than those who rated their health as“good”(X̅=12.39) (t=-3.611; p=0.000). Regarding sedentary behavior, the average duration of sedentary activity was X̅=12.33 hours/day (SD=7.56) on weekdays and X̅=11.07 hours/day (SD=7.14) on weekends. A strong positive correlation was found between weekday and weekend sedentary durations (r=0.788; p<0.05). However, no statistically significant relationship was found between sedentary behavior and depression, anxiety, or stress levels (p>0.05). Discussion and Conclusion: This study examined the relationship between sedentary behavior and levels of depression, anxiety, and stress among office workers. Overall, participants showed low levels of psychological symptoms. However, factors such as gender, chronic illness, medication use, and subjective health perception were found to have significant effects on mental well-being. No significant relationship was found between sedentary behavior and psychological variables. Based on these findings, it is recommended to promote physical activity in the workplace, improve access to psychological support services, and implement programs that enhance workers' health perceptions. Future research should include broader, sector-based comparisons.