Structure preserving signatures with key blinding
Anahtar körleme ile yapıyı koruyan imzalar
  1. Tez No: 970937
  2. Yazar: EMİRCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Sayısal imzalar mesaj bütünlü˘ günü ve imzalayanın kimli˘ gini do˘ grulamak için kul- lanılsa da, açık anahtar ile imzalayanın kimli˘ gi arasındaki do˘ grudan ba˘ glantı ano- nimle¸stirilmi¸s a˘ glarda veya gizlili˘ gin korunmasına odaklanan uygulamalarda zorluk- lar yaratabilir. Rastgelele¸stirilebilir anahtarlara sahip imzalar, imzalayanın kimli˘ gini açık anahtarından ayırmayı hedefleyerek imzanın geçerlili˘ gini korur. Bu yakla¸sım, anahtar rastgelele¸stirilmi¸s olsa bile imzanın do˘ grulanabilirli˘ gini sürdürmesini sa˘ g- lar ve imzalayanın kimli˘ gine ba˘ glanmasına engel olur. Rastgelele¸stirilebilir anahtarlı imzalar gizlili˘ gi etkin biçimde korusa da, karma¸sık kriptografik çerçeveler için özel imza ¸semalarında ek yapısal iyile¸stirmeler gereklidir. E¸sik yapı-koruyucu imzalar, yapı-koruyucu özelliklerin avantajlarını korurken modüler protokoller olu¸sturmanın bir yolunu sunar. Dolayısıyla, bunun rastgelele¸stirilebilir anahtarlı sürümü, geni¸s bir uygulama yelpazesi için gereklidir ve bu çalı¸smanın temelini olu¸sturur. Bu çalı¸s- mada, gizlilik-koruyucu uygulamalar için sa˘ glam bir kriptografik temel olu¸sturmak amacıyla, rastgelele¸stirilebilir anahtar ilkeleri e¸sik yapı-koruyucu imzalarla birle¸sti- rilmi¸stir. Bu temel, imzaların geçerlili˘ gini sa˘ glarken aynı zamanda modüler ve ili¸s- kilendirilemez olmasını temin eder. Ayrıca, hiyerar¸sik eri¸sim yapısına sahip bir e¸sik yapı-koruyucu imza varyantı sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
While digital signatures serve to confirm message integrity and the identity of the signer, the inherent link between the public key and the signer's identity can pose challenges in anonymized networks or applications focused on preserving privacy. Signatures with randomizable keys aim to disentangle the signer's identity from their public key, thus preserving the signature's validity. This approach ensures that the signature, even with a randomized key, maintains its verifiability without linking it to the signer's identity. Although signatures with randomizable keys effectively main- tain privacy, additional structural improvements are necessary in specialized signa- ture schemes for complex cryptographic frameworks. Threshold structure- preserv- ing signatures offer a way to construct modular protocols while retaining the bene- fits of structure-preserving properties. Thus, the randomizable key version of it is essential for a wide range of applications, making it the foundation of this work. In this study, signatures with randomizable key principles combined with thresh- old structure-preserving signatures to build a strong cryptographic base for privacy- preserving applications. This foundation makes sure that signatures are valid while also being modular and unlinkable. Also we present a threshold structure-preserving signature variant with an hierarchical access structure.