Balıkçılık ıskartasının evcil hayvan yemi yapımında kullanılabilirliği
The usability of fishery discards in the production of pet food
  1. Tez No: 971012
  2. Yazar: KAYA MANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Su ürünleri avcılığından kaynaklanan ve denize geri atılan ıskarta deniz ürünlerinin ekonomik olarak değerlendirilmesi yönünde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Iskarta deniz ürünleri, av araçları ve avlanma teknikleri nedeniyle ortaya çıkan bir sorun oluşturmakta ve maalesef tamamen önlenmesi mümkün olmamaktadır. Bu bağlamda, özellikle yüksek protein içeriğine sahip olan ıskarta deniz ürünlerinin çiğ evcil hayvan mamalarının üretiminde değerlendirilmesi önerilmiştir. Bu öneri, sadece ekonomik bir fırsat yaratmakla kalmayıp aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliği arttırma potansiyeline de sahiptir. Iskarta deniz ürünleri, çiğ evcil hayvan mamalarında kullanılan geleneksel protein kaynaklarına bir ek olarak düşünülmekte ve böylece artık miktarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlanabileceği düşünülmektedir. Bu yöntem, sadece israfın önüne geçmekle kalmayıp aynı zamanda mevcut çiğ mamalardaki protein kaynağını daha sağlıklı bir seçenekle değiştirme avantajını beraberinde getirebilecektir. Deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri gibi besleyici bileşenler açısından zengin bir protein kaynağı sunarak evcil hayvanların sağlığını destekleyebilecektir. Sonuç olarak, su ürünleri avcılığından kaynaklanan israf sorununa yönelik bu önerinin, ekonomik faydaların yanı sıra çevresel sürdürülebilirlik ve hayvan sağlığı açısından da olumlu etkiler sağlayacağı öngörülmektedir. Bu konuda daha fazla araştırma ve uygulama ile deniz kaynaklarının daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ve atıkların ekonomiye kazandırılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
A detailed research has been carried out on a proposal for the economic evaluation of fishing discards resulting from fisheries and thrown back into the sea. Fishing discards is a problem caused by fishing gear and fishing techniques which is unfortunately not possible to be prevented completely. In this context, it has been proposed that discarded fish, which has a particularly high protein content, could be used in the production of pet food. This proposal not only creates an economic opportunity but also has the potential to increase environmental sustainability. Fishing discard is considered as an additional alternative to the traditional protein sources used in raw pet foods and thus can make a significant contribution to reducing the amount of waste. This would not only avoid waste, but also have the advantage of replacing the protein source in existing raw foods with a healthier option. Seafood can support the health of pets by providing a protein source rich in nutrients such as omega-3 fatty acids. In conclusion, this proposal to address the problem of wastage from fisheries is expected to provide positive impacts in terms of environmental sustainability and animal health as well as economic benefits. With more research and practice in this area, it is expected that marine resources can be evaluated more sustainably.