Karadeniz'de kullanılan dip trolü ve gırgır ağlarının hedef dışı tür ve ıskarta oranlarının belirlenmesi
Determination of non target species and discard rate of bottom trawl and purse seine used in Black Sea
  1. Tez No: 291787
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz'de dip trolü ve gırgır avcılığından kaynaklanan, hedef dışı türler ve miktarları belirlenmiştir. Eylül 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında, gırgır örneklemeleri Doğu Karadeniz bölgesinde Rize ilinden Gürcistan sınırına kadar olan bölgede, dip trolü örneklemeleri ise Karasu (Sakarya) ve Sinop açıklarında ticari avcılık yapan balıkçı gemileri ile gerçekleştirilmiştir.Gırgır ağlarıyla toplam 26 tür canlı yakalanmış olup 3'ü hedef tür, 9'u tesadüfi tür ve 23 türünde ıskarta edildiği tespit edilmiştir. Elde edilen 117222,27 kg toplam biyokütlenin % 97,85'i hedef av, % 0,53'ü tesadüfi av ve % 1,63 ü ıskarta avdan oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the non-target species and their quantities caused by bottom trawl and purse seine fishing in the Black Sea were determined. Between September 2009 and May 2010, while purse seine samplings were carried out from Rize to Georgia Coast in the southern Black Sea, bottom trawling samplings were performed with commercial fishing vessels in Karasu (Sakarya) and Sinop coasts.A total of 26 species were caught by purse seine and three of them were target species, nine were incidental species and 23 were discarded species. It was determined that the amount of target, incidental and discard catches in the total biomass (117222.27 kg) was 97.85, 0.53 and 1.63 %, respectively.