Hava destekli elektrokoagülasyon ve peroksikoagülasyon yöntemleriyle çamaşırhane atıksuyundan deterjan giderimi
Detergent removal from laundry wastewater using air-assisted electrocoagulation and peroxicoagulation methods
- Tez No: 971064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yüksek kapasiteli hastanelerin gerçek çamaşırhane atıksuyundan deterjan gideriminin hava destekli elektrokoagülasyon (HD-EK) ve peroksikoagülasyon (PK) yöntemleriyle ilk kez kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği bir çalışmadır. HD-EK sisteminde havanın sisteme dâhil edilmesiyle performans önemli ölçüde artmış; havalandırmasız koşullarda %18 olan deterjan giderim verimliliği, 1,25 L/dk'lık optimum hava akış hızında %48'e yükselmiştir. Hem HD-EK hem de PK prosesleri, deterjan giderim verimliliğini maksimize etmek amacıyla Box-Behnken deneysel tasarımı ile optimize edilmiştir. HD-EK süreci için optimum işletme koşulları pH 7,7, akım yoğunluğu 14,23 mA/cm² ve reaksiyon süresi 60 dakika olarak tespit edilmiştir. PK süreci için ise optimum koşullar pH 3, akım yoğunluğu 20,40 mA/cm² ve reaksiyon süresi 55,62 dakika olarak tespit edilmiştir. Bu optimize edilmiş koşullar altında, HD-EK süreci için %75,63 ve PK süreci için %98,31 giderim verimlilikleri elde edilmiştir. PK yönteminin üstün performansı, EK'nın yanı sıra ek oksidasyon mekanizmalarının da devreye girmesiyle açıklanmaktadır; bu da deterjan bileşiklerinin bozunmasını ve giderimini artırmaktadır. Gerçek hastane çamaşırhane atıksuyunun kullanılması, geliştirilmiş EK stratejilerinin uygulanması ve proses optimizasyonunun yapılmasıyla bu çalışma, geleneksel yöntemlere kıyasla daha etkili ve uygulanabilir alternatifler sunarak literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents, for the first time, a comprehensive evaluation of detergent removal from real laundry wastewater originating from high-capacity hospitals using air-assisted electrocoagulation (AA-EC) and peroxi-coagulation (PC) processes. In the AA-EC system, the introduction of air significantly improved performance; detergent removal efficiency increased from 18% (under non-aerated conditions) to 48% at an optimal airflow rate of 1.25 L/min. Both AA-EC and PC processes were systematically optimized using the Box-Behnken experimental design to maximize detergent removal efficiency. The optimal operational parameters for the AA-EC process were identified as pH 7.7, current density of 14.23 mA/cm², and a reaction time of 60 minutes. For the PC process, the optimal conditions were pH 3, current density of 20.40 mA/cm², and a reaction time of 55.62 minutes. Under these optimized conditions, the removal efficiencies achieved were 75.63% for AA-EC and 98.31% for PC. The superior performance of the PC process is attributed to the combined effect of electrocoagulation and additional oxidative reactions, which enhance the degradation and removal of detergent compounds. By employing real hospital laundry wastewater, developing enhanced electrocoagulation techniques, and applying rigorous process optimization, this study makes a significant contribution to the field, offering more efficient and practical alternatives to conventional wastewater treatment methods.