Fotovoltaik destekli yer hava ısı değiştirgeci tasarımı
Design of a photovoltaic assisted earth to air heat exchanger
  1. Tez No: 291063
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER, DOÇ. DR. ÖNDER ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde iklimlendirme amacıyla kullanılan fotovoltaik destekli yer hava ısı değiştirgecinin tasarımı ve etkin bir biçimde çalıştırılması incelenmiştir. Kullanılan veriler 10GEE007 numaralı Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında 2010 yılı Ağustos ayında yapılan soğutma deneyinde kaydedilmiştir. Deneysel sonuçlar İzmir'in meteorolojik şartlarında ( 38º 24' N, 27º 50' E ) kaydedilmiştir.Yer hava ısı değiştirgeçlerinin (YHID) şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemlerle birlikte kullanımı incelenmiş, fotovoltaik panel verimlilikleri saptanmış, çevre koşullarının performansa (COP) olan etkileri gözlenmiş, enerji ve ekserji analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar bu karma kurulumun Ege bölgesinde sera soğutma amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir.Yapılan çalışma ile jeotermal ve güneş kaynakların verimli bir şekilde kullanımının yaygınlaştırılmasına ve konvansiyonel kaynakların kullanımının azaltılmasına katkıda bulunabilecek alternatif yöntemlerin bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and effective usage of a photovoltaic coupled earth-to-air heat exchanger was investigated. Current data was obtained from the cooling experiment within Scientific Research Project coded 10GEE007 on August, 2010. Experimental measurements were taken at Izmir?s climatic conditions (38º 24? N, 27º 50?).Performing the earth-to-air heat exchangers with on grid photovoltaic systems were investigated, photovoltaic efficiency were established, effects of the environmental conditions to performance (COP) were observed, energetic and exergetic analysis were realized. According to experimental results this hybrid configuration can be used for greenhouse cooling in Aegean Region.It is aimed to contribute for finding new methods for using the geothermal and solar resources effectively and decreasing the usage of conventional resources.