Türk dış politikasında ulusal kimliğin inşası 1945-1990
The construction of national identity in Turkish foreign policy 1945-1990
- Tez No: 971178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın esas amacı Soğuk Savaş'ın Türk dış politikası üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda yaşanan değişimin anlaşılabilmesi için başta Soğuk Savaş öncesindeki gelenekselleşmiş Türk dış politika özellikleri ve Türk dış politikasının kaynakları ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde yaşanan değişimin boyutunun anlaşılabilmesi için uluslararası sistemdeki ve Türk siyasal hayatındaki kırılma noktalarına değinilmiş ve Türk dış politikasında kimliğin yaşadığı değişim dönemsel olarak ele alınmıştır. Yaşanan değişimin sistemik bir biçimde açıklanabilmesi için Charles F. Hermann'ın dış politika değişim tipolojilerinden faydalanılmıştır. Ayrıca, bu çalışma İnşacılık yaklaşımlıya ele alınmıştır. İnşacı yaklaşımın seçilmesinin temel nedeni uluslararası ilişkiler teorileri arasında kimlik ve normlar gibi soyut kavramlara atfettiği önemdir. Kimlik ve dış politika arasındaki karşılıklı inşa eden ilişkiyi Soğuk Savaş dönemi Türk dış politikası üzerinden açıkladığımız bu çalışmada kimliğin, çıkar tanımının, hedeflerin ve dış politika pratiklerinin bir döngü içerisinde doğrudan iniltili olduğu somut örneklerle ortaya konmuştur. Türkiye'de iç siyasal süreçler ve uluslararası sistemdeki kırılmalar kimliği ve dış politikayı şekillendirmiştir. Meydana gelen değişim ve dönüşümler Hermann'ın dört düzeyli değişim modeli ile incelendiğinde farklı dönemlerde farklı boyut ve derinliklerde değişimlerin yaşandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the effects of the Cold War on Turkish foreign policy. In this context, in order to understand the changes that occurred, the traditional characteristics of Turkish foreign policy before the Cold War and the sources of Turkish foreign policy were primarily examined. In the subsequent sections, to understand the extent of the changes, the turning points in the international system and Turkish political life have been addressed, and the changes in identity within Turkish foreign policy have been examined periodically. In order to explain the change that has occurred in a systematic manner, Charles F. Hermann's typologies of foreign policy change have been utilized. Additionally, this study has been approached from a Constructivist perspective. The main reason for choosing constructivism is the importance it attributes to abstract concepts such as identity and norms among international relations theories. The main reason for choosing constructivism is the importance it attributes to abstract concepts such as identity and norms among international relations theories. In this study, where we explain the mutually constitutive relationship between identity and foreign policy through the Cold War period of Turkish foreign policy, it has been demonstrated with concrete examples that identity, the definition of interests, goals, and foreign policy practices are directly interrelated within a cycle. In Türkiye, internal political processes and fractures in the international system have shaped identity and foreign policy. When the changes and transformations that have occurred are examined through Hermann's four-level change model, it is seen that different dimensions and depths of changes have been experienced in different periods.