Tranhümanist ihlaller ve sanal tercihler ilişkisinde post dijital sanat
Transhumanist violations and the relationship with virtual choices post digital art
  1. Tez No: 971177
  2. Yazar: TEMEL ŞÜKRÜ TÖRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, insanın tarihsel ve kültürel dönüşümünü hümanizmden transhümanizme ve posthümanist anlayışa doğru gelişen bir çizgide ele almaktadır. Hümanizmin merkezine yerleştirdiği rasyonel, etik ve özerk insan fikri; günümüz dijital çağında teknolojik müdahalelerle yeniden tanımlanmakta, insan olmanın sınırları biyoteknoloji, yapay zekâ ve gen mühendisliği gibi araçlarla genişletilmektedir. Bu bağlamda transhümanizm, yalnızca teorik bir yönelim değil; insanın bilişsel, fiziksel ve varoluşsal kapasitesini dönüştürmeyi hedefleyen radikal bir müdahale alanıdır. Tezde, bu teknolojik ve düşünsel dönüşümün, post-dijital kültür ve sanat içerisinde sanal tercihlerle nasıl şekillendiği sorgulanmaktadır. Sürükleyici odalar, holografik projeksiyonlar, giyilebilir teknolojiler ve algoritmik tercihler; bireyin gerçeklik algısını, kimlik inşasını ve kültürel yönelimlerini etkileyen temel araçlar hâline gelmiştir. Sanat, bu süreçte yalnızca teknolojik yenilikleri yansıtan değil; aynı zamanda insan-sonrası bir estetik ve etik düzenin taşıyıcısı olan bir alan olarak ele alınmaktadır. Çalışma, insanın teknolojiyle olan ilişkisini tarihsel, felsefi ve kültürel katmanlarda değerlendirerek, post-dijital çağda bireylerin yaşamsal tercihleri ile transhümanist müdahalelerin nasıl iç içe geçtiğini disiplinlerarası bir perspektifle analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical and cultural transformation of the human being along a trajectory that spans from humanism to transhumanism and ultimately to a posthumanist perspective. The rational, ethical, and autonomous individual idealized by humanism is being redefined in today's digital age through technological interventions such as biotechnology, artificial intelligence, and genetic engineering. In this context, transhumanism is not merely a theoretical orientation, but a radical framework aiming to transform the cognitive, physical, and existential capacities of the human condition. The study investigates how this technological and philosophical shift manifests in post-digital culture, particularly through virtual preferences. Immersive rooms, holographic projections, wearable technologies, and algorithmic filtering have become central tools in shaping individuals' perception of reality, identity construction, and cultural behaviors. Art, in this process, is approached not just as a reflection of technological advancement, but also as a medium that conveys the emerging aesthetics and ethics of a posthuman era. This research seeks to analyze, from an interdisciplinary perspective, how human-technological relations evolve and how individual life choices are increasingly entangled with transhumanist interventions in the post-digital age.