Multiple skleroz hastalığı için periferik kan mononükleer hücrelerinde miRNA ve mRNAbiyobelirteç adaylarının belirlenmesi
Identification of candidate miRNA and mRNA biomarkers in peripheral blood mononuclear cells for multiple sclerosis
- Tez No: 971180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY VURAL KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Genetik, Molecular Medicine, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemini etkileyen, kronik ve bağışıklık aracılı bir hastalık olup, özellikle genç erişkinlerde görülmekte ve küresel ölçekte ciddi nörolojik ve sosyoekonomik yük oluşturmaktadır. Enflamatuvar demiyelinizasyon ve ilerleyici nörodejenerasyon ile karakterize edilen MS'nin patogenezi, genetik ve çevresel faktörlerin karmaşık etkileşimiyle şekillenmektedir. Bu çalışmada, multipl sklerozun erken moleküler tanısına katkı sağlayabilecek potansiyel mikroRNA (miRNA) ve haberci RNA (mRNA) biyobelirteçlerini tanımlamayı amaçladık. Bu doğrultuda, çeşitli halka açık transkriptomik veri tabanlarından elde edilen dört miRNA ve on iki mRNA veri seti analiz edilmiştir. En az iki veri setinde ortak olarak farklı düzeyde ifade edilen miRNA ve mRNA'lar belirlenmiştir. Tanımlanan mRNA'lar için; Gen Ontolojisi (GO), KEGG yolak zenginleştirme analizleri ve STRING veritabanı kullanılarak protein–protein etkileşim (PPI) ağı oluşturulmuştur. Analizler sonucunda, hsa-miR-1260b, hsa-miR-197 ve hsa-miR-494'ün MS hastalarında anlamlı şekilde farklı düzeyde ifade edildiği saptanmıştır. Ayrıca, CAMP, HBD, ERAF, KRT1, NR4A2, AREG, HBQ1, HBA2 genlerinin yüksek düzeyde, STAT2 geninin ise düşük düzeyde ifade edildiği belirlenmiştir. Sonunda, Bu gen ve miRNA'ların, MS hastalarında potansiyel tanısal biyobelirteçler olarak önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic, immune-mediated disorder of the central nervous system that predominantly affects young adults and poses substantial neurological and socioeconomic burdens worldwide. Characterized by inflammatory demyelination and progressive neurodegeneration, the pathogenesis of MS involves a complex interplay of genetic and environmental factors. In this study, we sought to identify potential microRNA (miRNA) and messenger RNA (mRNA) biomarkers in peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) of Multiple sclerosis patients that could aid in the early molecular diagnosis of the disease. To this end, we conducted a comprehensive transcriptomic analysis across four miRNA and twelve mRNA datasets retrieved from public repositories. Differentially expressed miRNAs and mRNAs shared across at least two datasets were identified. For the mRNAs, functional enrichment analyses including Gene Ontology (GO), KEGG pathway analysis, and protein–protein interaction (PPI) network construction via STRING were performed. Our findings revealed significant dysregulation of hsa-miR-1260b, hsa-miR-197, and hsa-miR-494 in MS patients. Moreover, elevated expression levels of CAMP, HBD, ERAF, KRT1, NR4A2, AREG, HBQ1, HBA2, and decreased expression of STAT2 were consistently observed in MS samples compared to healthy controls. Overall, these genes and miRNAs may serve as promising diagnostic biomarkers and offer insight into the molecular mechanisms underlying MS.