Kargo dronlar için rota optimizasyonu
Route optimization for cargo drones
  1. Tez No: 971185
  2. Yazar: RIDVAN MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURT, DR. MEHMET CEMİL KAZANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte dronlar taşımacılık ve lojistik sektörlerinde daha yaygın hale gelmektedir. Yüksek yapıların bulunduğu kentsel alanlarda, düşük irtifalarda dronların kargo taşıma amacıyla kullanılmasının insansız hava aracı trafiğinde büyük bir artışa yol açması beklenmektedir. Lojistikte ve taşımacılıkta kargo dronların kullanımının artması hava trafik yönetimini daha da karmaşık hale getirmektedir. Bir hava trafik yönetim sistemi planlanırken farklı hava aracı türlerinin aynı anda operasyon halinde olması dikkate alınmalıdır. Mevcut hava trafik kontrol düzenlemelerinin yanı sıra insansız hava araçları ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir. İnsansız Hava Sistemleri Trafik Yönetimi olarak literatüre geçen konseptle ilgili çalışmalar çeşitli sivil havacılık otoriteleri tarafından başlatılmıştır. Ancak küresel boyutta henüz geçerli bir otorite bulunmamaktadır. İnsansız hava trafiğinin en temel unsurları olan dronların operasyonlarına optimum şekilde devam edebilmeleri birtakım fiziksel kısıtlamalara bağlıdır. Havadaki dron sayısı, kısıtlı pil ömrü, dron ağırlığı ve taşıdığı yük miktarı, atmosferik şartlar, çevresel şartlar, aerodinamik tasarım, hız ve irtifa bu kısıtlamalardan bazılarıdır. Kargo dronların uçuş süresi, menzili ve bölgedeki hava trafiği yoğunluğu bu kısıtlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kargo dronların aynı anda havada iken çarpışmadan kaçınması için, diğer hava araçlarının rotaları da hesaba katılarak rotaların sürekli optimize edilmesi gerekmektedir. Rota optimizasyonu belirli iki konum arasındaki en optimum yolu bulmayı hedeflemektedir. Dinamik rota planlanırken Boeing şirketi tarafından geliştirilen Hava Aracı Niyet Tanımlama Dili tekniği öne çıkmaktadır. Bu teknikte bulunan talimatlardan esinlenilerek rota optimizasyon çalışmaları ele alınmıştır. Uçuş kontrol sistemleri, hava araçlarının harici etkenler altında optimize edilen rotaya uyum kabiliyetini artırmaktadır. Kontrol sistemleri dronların havada stabil olarak uçmasında büyük rol oynamaktadır. Uçuş emniyetini artırmak amacıyla çarpışma önleme sistemleri araştırılmış ve bu sistemlerde kullanılan“Algıla ve Kaçın”tekniklerinin kargo dronlar için uygunluğu incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında kargo dronların yapısal özellik, yük ve görev çeşitliliğine göre rota optimizasyonunda kullanılacak parametrelerin seçimi ve Hava Aracı Niyet Tanımlama Dili'nde yer alan talimatlardan hangilerinin uygulanabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drones are becoming more common in the transportation and logistics sectors with the developing technology in recent years. It is expected that the use of drones for cargo transportation at low altitudes, in urban areas with tall buildings, will lead to a large increase in unmanned aerial vehicle traffic. The increasing use of cargo drones in logistics and transportation makes air traffic management even more complicated. When planning an air traffic management system, the simultaneous operation of different aircraft types should be taken into account. In addition to current air traffic control regulations, research on unmanned aerial vehicles are also ongoing. Studies related to the concept, which has been published in the literature as Unmanned Aircraft Systems Traffic Management, have been initiated by various civil aviation authorities. However, there is no recognized authority at the global level yet. The optimal ability of drones, the most basic elements of unmanned air traffic, to continue their operations depends on a number of physical restrictions. The number of drones in the air, limited battery life, the weight of the drone and the amount of cargo it carries, weather conditions, environmental conditions, aerodynamic design, speed and altitude are some of these restrictions. The flight time, range and air traffic density of cargo drones vary depending on these restrictions. In order for cargo drones to avoid collisions while in the air at the same time, routes must be constantly optimized, taking into account the routes of other aircraft. Route optimization aims to find the most optimum route between two specific locations. When planning a dynamic route, Aircraft Intent Description Language technique developed by Boeing company stands out. Route optimization studies were discussed by being inspired by the instructions in this technique. Flight control systems increase the ability of aircraft to adapt to the optimized route under external factors. Control systems play a major role in ensuring that drones continue to fly stably while in the air. Collision avoidance systems have been investigated in order to increase flight safety, and the suitability of“Detect and Avoid”techniques used in these systems for cargo drones has been discussed. The selection of parameters to be used in route optimization according to the structural characteristics, load and mission diversity of cargo drones and which of the instructions contained in Aircraft Intent Description Language are applicable were determined within the scope of this study.