Dijital depolama hizmetlerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of storage warehousing services with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 971184
  2. Yazar: KADİR SEZER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE NALAN BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tedarik zincirinin en kritik ve stratejik unsurlarından biri depolama faaliyetleridir. Artan müşteri talepleri, hızla değişen pazar koşulları, yoğun rekabet ortamı ve teknolojik gelişmeler, depolama hizmetlerinde teknolojinin etkin ve verimli kullanımını zorunlu hâle getirmektedir. Bu bağlamda, hangi tür teknolojik yatırımların yapılacağı, bu yatırımların başarısının hangi kriterler üzerinden değerlendirileceği ve kriterlerin önceliklendirilmesi gibi karmaşık ve çok boyutlu karar problemleri ortaya çıkmaktadır. Literatürde, bu tür çok boyutlu, dinamik ve çoğu zaman çelişkili kriterleri içeren karar problemlerinin çözümünde en yaygın olarak çok kriterli karar verme yöntemleri ve bulanık küme teorisi kullanılmaktadır. Bu yaklaşımlar, birden fazla ve çoğu zaman birbirine zıt kriterleri aynı anda dikkate alarak sistematik, objektif ve güvenilir bir değerlendirme süreci sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, depolama süreçlerinde teknolojinin kullanımından elde edilecek verimliliği en yükseğe çıkarmak, 3PL firmaların dijitalleşme stratejilerinin etkinliğini artırmak ve karar vericilere yol gösterici, geniş ve kapsamlı bir yol haritası belirleyerek doğru alternatifi belirlemeye çalışmaktır. Tez kapsamında, öncelikle kriterlerin ağırlıkları DEMATEL yöntemi ile belirlenmiş; ardından seçilen depolama teknolojisi alternatifleri, karar vericiler tarafından üçlü bulanık kümeler kullanılarak detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Son aşamada, elde edilen veriler bulanık EDAS yöntemi ile analiz edilerek alternatiflerin performans sıralamaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, farklı kriterlerin etkilerini açıkça ortaya koymakta, stratejik karar alma süreçlerine önemli katkı sağlamakta ve en uygun teknoloji alternatifinin seçilmesini mümkün hâle getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the most critical and strategic components of the supply chain is warehousing operations. Increasing customer demands, rapidly changing market conditions, intense competitive environments, and technological advancements make the efficient and effective use of technology in warehousing services imperative. In this context, complex and multi-dimensional decision problems arise, including determining which types of technological investments should be made, how the success of these investments should be evaluated, and how the evaluation criteria should be prioritized. In the literature, multi-criteria decision-making (MCDM) methods and fuzzy set theory are among the most widely applied approaches for solving such complex, dynamic, and often conflicting decision problems. These approaches allow multiple, often contradictory criteria to be considered simultaneously, providing a systematic, objective, and reliable evaluation process. The main aim of this study is to maximize the efficiency gained from the use of technology in warehousing processes, enhance the effectiveness of 3PL companies' digitalization strategies, and provide decision-makers with a comprehensive and structured roadmap to identify the most suitable alternative. Within the scope of the thesis, the weights of the criteria were first determined using the DEMATEL method; then, the selected warehousing technology alternatives were evaluated in detail by decision-makers using triangular fuzzy sets. Finally, the obtained data were analyzed using the fuzzy EDAS method to determine the performance rankings of the alternatives. The results clearly reveal the impact of different criteria, contribute significantly to strategic decision-making processes, and facilitate the selection of the most appropriate technology alternative. Additionally, rankings were performed under different weighting scenarios, and a sensitivity analysis was conducted to provide a robust methodology for decision-makers.