THz bandında haberleşen dron ağlarında kanal modelleme ve konuşlandırma problemi üzerine bir çalışma
A study on channel modeling and deployment problem in (THz band communication for drone networks
  1. Tez No: 971191
  2. Yazar: İSMAİL ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞDEVİREN, PROF. DR. MUSTAFA ALPER AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Electrical and Electronics Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, deprem, sel ve tsunami gibi doğal afetler sırasında iletişim altyapısının zarar görmesi veya veri trafiğinin aşırı yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalması durumuna çözüm önermektedir. Çözüm olarak, 6G nin hakim bandı olan Terahertz (THz) bandında çalışan ve hava araçlarıyla taşınan baz istasyonlarının, kullanıcılara maksimum kapasitede iletişim sağlayacak şekilde konumlandırılması ele alınmıştır. Literatürdeki pek çok çalışmada, İHA'lara entegre edilen baz istasyonlarının GHz bandında çalıştığı varsayılmıştır. Bu çalışmada ise, baz istasyonunun THz bandında haberleştiği kabul edilmiştir. Bu kapsamda bir THz kanal modeli geliştirilmiş ve Genetik Algoritma (GA), Çekirge Sürüsü Eniyileme Algoritması (ÇSEA), Yapay Arı Kolonisi (YAK), Balina Eniyileme Algoritması (BEA), Haris Şahinleri Algoritması (HŞA), Ateş Böceği Algoritması (ABA) ve Parçacık Sürü Eniyileme Algoritması (PSE) kullanılmıştır. Algoritmalar; baz istasyonu sayısı, çalışma süresi, iterasyon sayısı ve anten iletim gücü gibi kriterler açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca yine bu çalışmada fiziksel kanal modellemesi yapılırken, THz dalgalarının ortama duyarlılığı dikkate alınmış ve Satır Satır Radyatif Aktarım Modeli (SSRAM)'nden elde edilen emilim katsayıları kullanılarak gerçek ortam ko- şullarına uygun bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the positioning of UAV-based base stations, carried by aerial vehicles using the THz band, which is considered the dominant band for 6G, to provide maximum capacity communication to users in situations where communication infrastructure is completely disabled due to natural disasters like earthquakes, floods, or tsunamis, or when communication infrastructure is insufficient due to heavy data traffic. Many UAV placement studies in the literature assume that base stations operate in the GHz band. In this study, however, it is assumed that the base station carried by the UAV communicates in the THz band. Therefore, a THz layer channel model is designed, and UAVs carrying base stations are placed in positions that will provide the highest communication capacity to users using Genetic Algorithm (GA), Grasshopper Optimization Algorithm (GOA), Artificial Bee Colony (ABC), Whale Optimization Algorithm (WOA), Harris Hawks Optimization (HHO), Firefly Algorithm (FA), and Particle Swarm Optimization (PSO). Placement algorithms are analyzed based on the number of base stations, the fixed time, iteration count, and antenna transmission power. In the channel calculations, absorption coefficients of THz waves are calculated in a way that matches real-world data, considering environmental sensitivities, using values obtained from LBLRTM.