Development and performance analysis of transmitter receiver structures for high data rate communication systems at 240 ghz
240 ghz'de yüksek veri hızı haberleşme sistemleri için verici alıcı yapılarının geliştirilmesi ve performans analizi
- Tez No: 476032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Terahertz frekans bandı, haberleşme spektrumunda mikrodalga bandı ile kızılötesi bandı arasında yer almaktadır. Terahertz bandının kullanımı, bina içi haberleşme sistemlerinin kapasite ve veri iletişim hızlarının artırılmasına olanak sağlamaktadır. THz frekanslarında sinyal üretimi için frekans çoklama yöntemi kullanılmaktadır. Frekans çoklama, transistor ve ampfilikatör gibi aktif devre elemanları kullanılarak ya da Schottky diyot gibi pasif devre elemanları kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak Schottky diyot teknolojisi ve Schottky diyot temelli frekans çarpıcı ve alt harmonik karıştırıcı yapıları incelenmiştir. Sonraki adımda, frekans katlayıcı ve alt harmonik karıştırıcı yapıları kullanılarak, 240 GHz haberleşme sistemleri için frekans yükseltici ve frekans alçaltıcı tasarımı ve modellemesi yapılmıştır. Lineer olmayan frekans çarpıcı ve alt harmonik karıştırıcı yapılarının sahip olduğu gürültü ve dönüşüm kayıplarının, üretilen THz sinyal gücü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son olarak, 240 GHz bandında, yüksek veri hızlarına sahip bina içi haberleşme verici alıcı modelleri Simulink ortamında tasarlanarak farklı modulasyon türleri için performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The terahertz band are located in the communication spectrum between the microwave band and the infrared wave band. The use of the terahertz band allows for increased capacity and data communication rates for indoor communication systems. The frequency multiplication method is used for signal generation in THz frequencies. Frequency multiplication can be performed using active circuit elements such as transistors, or passive circuit elements such as Schottky diodes. In this thesis, firstly Schottky diode technology and Schottky diode based frequency multiplier and subharmonic mixer structures have been investigated. In the next step, the design and modelling of the frequency upconverter and frequency downconverter for 240 GHz communication systems are carried out using frequency multiplier and subharmonic mixer structures. The effect of noise and conversion losses of nonlinear frequency multipliers and subharmonic mixers on THz signal power are investigated. Finally, indoor communication transmitter receiver models with high data rates at 240 GHz are designed in Simulink and performance analysis is performed for different types of modulation.