Molecular and functional effects of light situmilation in ocular and neural organoid models
Oküler ve nöral organoid modellerinde ışık uyarımının moleküler ve fonksiyonel etkileri
  1. Tez No: 971198
  2. Yazar: İLAYDA KOÇHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Retina, göz küresinin arka iç yüzeyinde yer alan, ışığa duyarlı çok katmanlı bir sinir dokusudur. Işık uyarılarını elektriksel sinyallere dönüştürerek görsel bilginin beyne iletilmesini sağlar. Fotoreseptör hücreler (çubuk ve koni hücreleri), bipolar, horizontal, amakrin ve ganglion hücrelerinden oluşan kompleks bir nöronal ağ içerir. Bu yapı, görsel bilgiyi işleyerek optik sinir yoluyla talamus ve ardından görsel kortekse iletir. Retina aynı zamanda görüntü oluşturmayan ışık bilgilerinin algılanmasından ve merkezi sinir sistemine aktarılmasından da sorumludur. Görüntü oluşturmayan ışık bilgisi, ipRGCs tarafından algılanır. Melanopsin içeren bu hücreler,ışığı doğrudan algılayabilir ve sinyalleri SCN, pretektal alan ve pineal sistem gibi hedeflere ileterek sirkadiyen ritimlerin, pupilla reflekslerinin ve melatonin sekresyonunun düzenlenmesini sağlar. Bu çalışmada, iPSC'ler önce retina ve hipotalamus organoidlerine farklılaştırılmış, ardından elde edilen retina ve hipotalamus organoidleri kültürlenerek assembloid modeli oluşturulmuştur. Mavi ışık uyarımı sonucunda, retinada gerçekleşen görsel ve görsel olmayan ışık bilgilerinin algılanması ve hipotalamusa aktarılmasında görev alan mekanizma, üç boyutlu (3B) in vitro modellerde gösterilmiştir. Bu süreçte, retinadaki glutamat nörotransmisyonu ve ipRGC aksonları aracılığıyla hipotalamusta oksitosin salgılanmasını tetikleyen mekanizma, geliştirilen assembloid modeli sayesinde başarılı bir şekilde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The retina is a multilayered, light-sensitive neural tissue located on the inner posterior surface of the eye. It converts light stimuli into electrical signals, transmitting visual information to the brain. The retina contains a complex neuronal network composed of photoreceptor cells (rods and cones), bipolar, horizontal, amacrine, and ganglion cells. This structure processes visual information and transmits it via the optic nerve to the thalamus and subsequently to the visual cortex. Additionally, the retina is responsible for detecting non-image-forming light information and relaying it to the central nervous system. This non-image-forming light information is detected by intrinsically photosensitive retinal ganglion cells (ipRGCs). These melanopsin-containing cells can directly perceive light and transmit signals to targets such as the suprachiasmatic nucleus (SCN), pretectal area, and pineal system, regulating circadian rhythms, pupillary reflexes, and melatonin secretion. In this study, iPSCs were first differentiated into retinal and hypothalamic organoids, and subsequently, the obtained retinal and hypothalamic organoids were cultured to generate an assembloid model. Following blue light stimulation, the mechanism responsible for processing visual and non-visual light information in the retina and transmitting it to the hypothalamus was demonstrated in three-dimensional (3D) in vitro models. In this process, the mechanism by which glutamate neurotransmission in the retina and ipRGC axons trigger oxytocin secretion in the hypothalamus was successfully observed through the developed assembloid model.