Farklı tipte atıksularda bulunan bazı stratejik hammaddelerin makroalg ile akümülasyonunun araştırılması
Investigation of the accumulation of some strategic raw materials present in different types of wastewater with macroalgae
  1. Tez No: 971211
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; atıksuların remediasyonunda etkili bir yöntem olan fikoremediasyon tekniği kullanılarak farklı tipte atıksularda (evsel atıksu, endüstriyel atıksu ve çöp sızıntı suyu) bulunan bazı stratejik hammaddelerin (Al, Sb, As, Be, B, P, Ga, Co, Li, Mg, Si, Sr, Tl, Ti ve V) makroalg (Cladophora fracta) ile akümülasyonu araştırıldı. Bu amaçla; Hazar Gölü'nden toplanan Cladophora fracta Malatya ilinde bulunan tesislerin deşarj noktalarına, önceden hazırlanan reaktörlere yerleştirildi. Günlük olarak hasatlanan Cladophora fracta'daki stratejik hammaddelerin konsantrasyonları ICP-MS ile belirlendi. Her bir stratejik hammadde için elde edilen en yüksek akümülasyon değerine göre hasatlama süreleri belirlenerek Cladophora fracta'nın farklı tipte atıksudaki akümülasyonları karşılaştırıldı. Elde edilen verilere göre en yüksek Alüminyum (Al) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 6. günün sonunda %170,1±8,5 olarak, en yüksek Antimon (Sb) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 2. günün sonunda %1226,2±61,3 olarak, en yüksek Arsenik (As) akümülasyonu evsel atıksuda 3. günün sonunda %98,7±4,9 olarak, en yüksek Berilyum (Be) akümülasyonu evsel atıksuda 5. günün sonunda %194,8±9,7 olarak, en yüksek Bor (B) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 2. günün sonunda %667,8±33,4 olarak, en yüksek Fosfor (P) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 1. günün sonunda %783±39,2 olarak, en yüksek Galyum (Ga) akümülasyonu sızıntı suyunda 2. günün sonunda %238,8±11,9 olarak, en yüksek Kobalt (Co) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 2. günün sonunda %429,4±21,5 olarak, en yüksek Lityum (Li) akümülasyonu evsel atıksuda 5. günün sonunda %226,6±11,3 olarak, en yüksek Magnezyum (Mg) akümülasyonu evsel atıksuda 4. günün sonunda %71,2±3,6 olarak, en yüksek Silisyum (Si) akümülasyonu evsel atıksuda 2. günün sonunda %247±12,4 olarak, en yüksek Stronsiyum (Sr) akümülasyonu evsel atıksuda 5. günün sonunda %216,1±10,8 olarak, en yüksek Talyum (Tl) akümülasyonu endüstriyel atıksuda 2. günün sonunda %174,4±8,7 olarak, en yüksek Titanyum (Ti) akümülasyonu evsel atıksuda 4. günün sonunda %170,7±8,5 olarak ve en yüksek Vanadyum (V) akümülasyonu evsel atıksuda 4. günün sonunda %208,2±10,4 olarak gerçekleşti. İncelenen stratejik hammaddelerin C. fracta'daki en yüksek akümülasyonları; evsel atıksuda; P>Co>Si>Ga>Li>Sr>V>Be>Ti>Al>B>Sb>As>Mg>Tl, endüstriyel atıksuda; Sb>P>B>Co>Ga>Tl>Al>Li>Sr>Ti>V>Si>Be>As>Mg ve sızıntı suyunda; B>Ga>Li>Co>V>Al>Sr>Ti>As>Be>Sb>Mg>Si>Tl>P şeklinde sıralandı. Sonuçta stratejik hammaddelerden Al, Sb, As, Be, B, P, Ga, Co, Li, Mg, Si, Sr, Tl, Ti ve V'nin Cladophora fracta tarafından etkili bir şekilde akümüle edildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; the accumulation of some strategic raw materials (Al, Sb, As, Be, B, P, Ga, Co, Li, Mg, Si, Sr, Tl, Ti and V) found in different types of wastewater (domestic wastewater, industrial wastewater and landfill leachate) with macroalgae (Cladophora fracta) was investigated using the phycoremediation technique, which is an effective method in the remediation of wastewater. For this purpose; Cladophora fracta collected from Lake Hazar was placed in previously prepared reactors at the discharge points of the facilities in Malatya province. The concentrations of strategic raw materials in daily harvested Cladophora fracta were determined by ICP-MS. The accumulations of Cladophora fracta in different types of wastewater were compared by determining the harvesting times according to the highest accumulation value obtained for each strategic raw material. According to the obtained data, the highest Aluminum (Al) accumulation was 170.1±8.5% at the end of the 6th day in industrial wastewater, the highest Antimony (Sb) accumulation was 1226.2±61.3% at the end of the 2nd day in industrial wastewater, the highest Arsenic (As) accumulation was 98.7±4.9% at the end of the 3rd day in domestic wastewater, the highest Beryllium (Be) accumulation was 194.8±9.7% at the end of the 5th day in domestic wastewater, the highest Boron (B) accumulation was 667.8±33.4% at the end of the 2nd day in industrial wastewater, the highest Phosphorus (P) accumulation was 783±39.2% at the end of the 1st day in industrial wastewater, the highest Gallium (Ga) accumulation was 238.8±11.9% at the end of the 2nd day in landfill leachate, the highest Cobalt (Co) accumulation was 429.4±21.5% at the end of the 2nd day in industrial wastewater, the highest Lithium (Li) accumulation was 226.6±11.3% at the end of the 5th day in domestic wastewater, the highest Magnesium (Mg) accumulation was 71.2±3.6% at the end of the 4th day in domestic wastewater, the highest Silicon (Si) accumulation was 247±12.4% at the end of the 2nd day in domestic wastewater, the highest Strontium (Sr) accumulation was 216.1±10.8% at the end of the 5th day in domestic wastewater, the highest Thallium (Tl) accumulation was 174.4±8.7% at the end of the 2nd day in industrial wastewater, the highest Titanium (Ti) accumulation was 170.7±8.5% at the end of the 4th day in domestic wastewater and the highest Vanadium (V) accumulation was 208.2±10.4% at the end of the 4th day in domestic wastewater. The highest accumulations of the examined strategic raw materials in Cladophora fracta in domestic wastewater; P>Co>Si>Ga>Li>Sr>V>Be>Ti>Al>B>Sb>As>Mg>Tl, in industrial wastewater; Sb>P>B>Co>Ga>Tl>Al>Li>Sr>Ti>V>Si>Be>As>Mg and in landfill leachate; B>Ga>Li>Co>V>Al>Sr>Ti>As>Be>Sb>Mg>Si>Tl>P. As a result, it was determined that Al, Sb, As, Be, B, P, Ga, Co, Li, Mg, Si, Sr, Tl, Ti and V from strategic raw materials were effectively accumulated by Cladophora fracta.