Lipit nanopartikül uygulamalarının tuz stresi koşullarında yetiştirilen buğday (Triticum aestivum l.)'ın fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effect of lipid nanoparticle applications on the physiological and biochemical properties of wheat (Triticum aestivum l.) grown under salt stress conditions.
- Tez No: 971247
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tarımsal verimi azaltan ve bitki gelişimini sınırlayan en önemli abiyotik stres faktörlerinden birisi tuzluluk stresidir. Tuzluluk stresi koşullarında tarımsal verimde artışa ulaşılmasındaki temel strateji, verimi sürdürmek için gerekli özellikleri bir araya getirerek uygun koşulları sağlamaktan geçmektedir. Tarımsal uygulamalarda stresin etkilerini azaltmak ve ürün verimini arttırmak için kullanılması düşünülen alternatiflerden biri de nanoteknoloji/nanopartiküllerin uygulanmasıdır. Buğday (Triticum aestivum L.) dünya üzerinde birçok alanda kullanılan, kısa bir büyüme periyodu olan stratejik öneme sahip bir tahıl bitkisidir. Yeni fizikokimyasal özellikleri nedeniyle, metal nano parçacıklar (MNP'ler), endüstriyel üretim, tarım ve ticari ürünlerde kullanılan en yaygın olarak benimsenen mühendislik ürünü nano malzemelerdir. Buna karşılık MNP'lerin insan ve çevre sağlığı üzerine olan etkileri halen tartışmalı bir konudur.Lipit nanopartiküller, FDA tarafından güvenilir kabul edilen GRAS (Generally recognized as safe) özellikte, düşük maliyetli, fizyolojik bileşiklerden oluştukları için canlı sistemlerde iyi tolere edilebilen, toksisitesi olmayan, ilaç ve gıda endüstrilerinde sıklıkla kullanılan yeni nesil nano partiküllerdir. tez önerisinde, etken madde ile katkılandırılmış lipit nanopartikül uygulamalarının tuzluluk stresi toleransı üzerine potansiyel iyileştirici etkileri belirlenecektir. teznin ilk aşamasında, yüklü lipit nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterize edilmesi planlanmaktadır. Farklı konsantrasyonlarda lipit nanopartikülleri hazırlanacak ve tuzluluk şiddeti altında yetiştirilen buğday çeşidine yapraktan uygulanacaktır. Etken madde yüklü lipit nanopartiküllerin tuzluluk stresine karşı koruyuculuğu, bitki yapraklarının antioksidatif değişim seviyesi hem antioksidant analizler, hem de enzimatik aktiviteler ve morfolojik ölçümler ile tayin edilecektir.tez kapsamında belirtilen hedeflere ulaşılması durumunda, en optimal nanopartikül dozu belirlenerek bitkiler üzerine olumsuz etkisi yüksek olan tuzluluk stresi ile mücadelede etkili lipit nanopartikül formülasyonu tanımlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important abiotic stress factors that reduces agricultural productivity and limits plant growth is salinity stress. The basic strategy in achieving an increase in agricultural productivity under salinity stress conditions is to provide appropriate conditions by combining the necessary features to maintain yield. One of the alternatives considered to be used in agricultural practices to reduce the effects of stress and increase crop yield is the application of nanotechnology/nanoparticles. Wheat (Triticum aestivum L.) is a strategically important cereal plant with a short growth period, used in many areas around the world. Due to their novel physicochemical properties, metal nanoparticles (MNPs) are the most widely adopted engineered nanomaterials used in industrial production, agriculture, and commercial products. On the other hand, the effects of MNPs on human and environmental health are still a controversial issue. Lipid nanoparticles are low-cost, physiological compounds with GRAS (Generally recognized as safe) properties, which are accepted as safe by the FDA, and are well tolerated in living systems and have no toxicity. They are new generation nanoparticles frequently used in the pharmaceutical and food industries. In the thesis proposal, the potential curative effects of active ingredient-doped lipid nanoparticle applications on salinity stress tolerance will be determined. In the first stage of the thesis, it is planned to prepare and characterize loaded lipid nanoparticles. Lipid nanoparticles at different concentrations will be prepared and applied foliar to wheat varieties grown under salinity intensity. The protection of active ingredient-loaded lipid nanoparticles against salinity stress and the antioxidative change level of plant leaves will be determined by both antioxidant analyses, enzymatic activities and morphological measurements. In case the objectives specified within the scope of the thesis are achieved, the most optimal nanoparticle dose will be determined and salinity stress that has a high negative effect on plants will be determined. Effective lipid nanoparticle formulation will be defined in the fight against.