Fetemm içerikli bilimsel hikâye kitaplarının 7. sınıf öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerisine etkisi
The effect of stem-based scientific storybooks on 7th grade students' creative thinking and problem-solving skills
  1. Tez No: 971350
  2. Yazar: EŞREF GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
FeTeMM konuları, FeTeMM okuryazarlığını teşvik etmek, yeni meslekler edinmek, bireylerin problem çözme, karar verme, eleştirel düşünme ve yaratıcı çözümler üretme becerilerine katkı sağlar. Bu beceriler doğrultusunda FeTeMM içerikli bilimsel hikâye kitapların okuması oldukça önem arz etmektedir. Öğrencilere ilgi, merak, hayal gücü ve yaratıcılıklarını teşvik eden, karşılaştıkları problemlerin üstesinde gelebilen öğrenme ortamları sunulmalıdır. Bu kapsamda Fen Bilimleri dersinde FeTeMM içerikleri ile desteklenmiş bilimsel hikâyelerin 7. sınıf öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerisine olan etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntemine göre yapılmıştır. Bu çalışma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Van ili Tuşba ilçesinde bir ortaokulda okuyan 7. Sınıf 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel veri toplama araçları olarak 'Problem Çözme Ölçeği' ve 'Yaratıcı Düşünme Ölçeği' kullanılmıştır. Nitel veriler ise, 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları' (YYGF) kullanılmıştır. Nicel verilerin analiz edilmesinde IBM SPSS Statistics 27.0 ve Microsoft Excel 2016 programlarından yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, deney ve kontrol gruplarının yaratıcı düşünme becerisi (YDB) ve problem çözme becerisine (PÇB) ait son test puanları arasında deney grubu lehinde anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Aynı zamanda deney grubundaki öğrencilerle yapılan görüşmelerde araştırma ve sorgulama becerisinin artırdığını, merak, hayal gücü ve ufkumuzun geliştirdiğini, Öğrenmeyi kolaylaştırdığını, farklı açılardan bakmayı, konuların somutlaştırdığını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak FeteMM içerikli bilimsel hikâye kitaplarının deney grubunda bulunan 7. sınıf öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerisine bir artışa katkı sağladığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına bağlı olarak, ortaokulda Fen Bilimleri dersinde okutulmak üzere FeTeMM İçerikli bilimsel hikâyelerin okutulması ve hikâyenin içeriğine yönelik FeTeMM etkinliklerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
STEM topics promote STEM literacy, acquiring new professions, and enhancing individuals' problem-solving, decision-making, critical thinking, and creative solution-generation skills. In line with these skills, reading scientific storybooks with STEM content is of great importance. Learning environments that encourage students' interest, curiosity, imagination, and creativity while enabling them to overcome encountered problems should be provided. Within this scope, this study aims to examine the impact of scientific stories supported by STEM content in science lessons on the creative thinking and problem-solving skills of 7th-grade students.The research was conducted using a mixed-method approach. The study was carried out during the 2024-2025 academic year in a secondary school located in Tuşba district, Van province. It consisted of 60 students, with 30 in the experimental group and 30 in the control group. Quantitative data collection tools included the 'Problem-Solving Scale' and 'Creative Thinking Scale.' Qualitative data were collected using 'Semi-Structured Interview Questions' (SSI). IBM SPSS Statistics 27.0 and Microsoft Excel 2016 were utilized for analyzing quantitative data, while content analysis was used for qualitative data analysis.Research findings indicate that there is a significant difference in favor of the experimental group in terms of post-test scores related to creative thinking skills (CTS) and problem-solving skills (PSS) between the experimental and control groups. Furthermore, interviews with students in the experimental group revealed that STEM-supported scientific stories enhanced their research and inquiry skills, increased their curiosity, imagination, and broadened their perspectives, facilitated learning, encouraged different viewpoints, and helped concretize subjects.As a result, it has been observed that STEM-supported scientific storybooks contributed to the increase in creative thinking and problem-solving skills of 7th-grade students in the experimental group. Based on the research results, it is recommended that STEM-supported scientific stories be included in science lessons at the secondary school level and that STEM activities related to the content of the stories be conducted.