Online hafızlık uygulamaları, avantaj ve dezavantajları
Online quran memorization programs: advantages and disadvantages
- Tez No: 971460
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in ilk hâfızı Peygamber Efendimiz (sav) dir. Bu mukaddes görevi sahabe nesli büyük bir dikkat ve gayretle sürdürmüştür. Tarih boyunca İslâm ümmeti tarafından yaşatılan bu ezber geleneği, zaman içerisinde ihtiyaçların değişmesi ve teknolojik imkânların gelişmesiyle yeni uygulama biçimlerine kavuşmuştur. Bu çalışma, geleneksel hafızlık yöntemlerine ek olarak dijital platformlar aracılığıyla sürdürülebilir bir hafızlık eğitimi sunulup sunulamayacağı sorusuna odaklanan nicel bir araştırmadır. Araştırmanın temel dayanağını,“Hafızlık Tarihi ve Türkiye'de Hafızlık Kurumunun İşlevselliği”(2007) adlı çalışmada dile getirilen; ezberin korunmasında yaşanan zorluklarla hafızlık sonrası unutma oranının yüksekliğine dair tespitler oluşturmuştur. Bu çerçevede, teknoloji destekli çevrim içi sistemlerin hafızlık sürecine katkı sunma potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmada, yurt içi ve dışındaki çeşitli çevrim içi hafızlık modelleri incelenmiş; özellikle Türkiye'de kurumsal düzeyde ilk örneklerden biri olan“İftah Kur'ân Online”modeli merkeze alınmıştır. Bu sistemin avantajları ve dezavantajları analiz edilmiş; elde edilen veriler aracılığıyla çevrim içi uygulamaların geleneksel yöntemlerle ne ölçüde örtüşebileceği, hangi açılardan destekleyici olabileceği ve hangi koşullarda daha işlevsel hale gelebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first memorizer of the Holy Quran was the Prophet Muhammad, and this sacred practice was meticulously carried on by his companions. Throughout Islamic history, this tradition of memorization, which has been sustained by the Muslim ummah with dedication and precision, has evolved over time in various forms depending on the needs and technological developments of the era. This study is quantitative research that investigates whether sustainable Qur'an memorization can be facilitated through digital platforms alongside traditional methods. The main basis of the research is the findings presented in the study titled“The Historical Background of Memorization (Hifz) Of the Qur'an”(2010), which highlights the challenges encountered in preserving memorization and the high rate of forgetting after the completion of memorization. Within this framework, the potential of technology-supported online systems to contribute to the memorization process has been investigated. In this study, various online memorization models both domestically and internationally were examined; in particular, the“İftah Kur'an Online”model, one of the first examples at the institutional level in Türkiye, was taken as the center of focus. The advantages and limitations of this model were analyzed, and the data obtained were used to assess the extent to which online platforms align with traditional methods, in what ways they can offer support, and under which conditions they may become more effective.