Daimi restorasyon amacıyla eklemeli üretim yöntemiyle üretilen rezin materyallerin tamir dayanımına farklı yüzey işlemlerinin ve yapay yaşlandırmanın etkileri
Effects of different surface treatments and artificial aging on the repair bond strength of additively manufactured resin materials for permanent restorations
- Tez No: 971461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KERİM AYAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iki farklı 3B (üç boyutlu) yazıcı rezini [NextDent C&B MFH ve Saremco Print Crowntec] kullanılarak üretilen ve termal siklusla yaşlandırılan numunelerde altı farklı yüzey işleminin nanofil kompozit [Filtek Ultimate Universal Restorative] ile tamirin makaslama bağlanma dayanımına (SBS) etkisini değerlendirmektir. Yöntem: 3B yazıcı rezinleriyle 240 örneğe termal siklus uygulanmış ve altı farklı yüzey işlemine (Kontrol, Silan, Kumlama, Kumlama+Silan, Hidroflorik asit ve Hidroflorik asit+Silan) tabi tutulmuştır. Nanofil kompozit rezinle tamir edilen örnekler 24 alt gruba ayrılmıştır (n=10) ve grupların yarısına ek termal siklus uygulanmıştır. Tüm örneklerde SBS testi yapılmış, başarısızlık tipleri stereomikroskopla incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde Shapiro-Wilk, Fisher's Exact, Mann-Whitney U, Bonferroni düzeltmeli Z testi ve üç yönlü Robust ANOVA kullanılmış; pürüzlülük verileri Genelleştirilmiş Lineer Modeller ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yüzey işlemi, rezin türü ve termal siklus etkileşiminin SBS üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır (p<0,05). En yüksek SBS değeri, ek termal siklus uygulanmamış C&B rezinin Kumlama grubunda; en düşük değerler ise kontrol grubunda elde edilmiştir. Kumlama grubunun pürülülüğü (0,96±0,51), Kontrol (0,37±0,12) ve Hidroflorik asit (0,33±0,06) gruplarından anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,05). Başarısızlık tipleri çoğunlukla kohezivdir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve pürüzlülük analizleri, yüzey morfolojisindeki belirgin farklılıkları göstermiştir. Sonuçlar: Yüzey işlemleri SBS'yi anlamlı şekilde artırmıştır. Kumlama ve Hidroflorik asit grupları, Silan grubuna göre daha yüksek SBS değerleri göstermiştir. Her iki 3B rezin materyali klinik olarak yeterli SBS sergilemiş ve aralarında anlamlı fark bulunmamıştır. Uygun yüzey işlemleri, 3B yazıcıyla üretilen rezinlerin tamir başarısını artırabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of six different surface treatments on the shear bond strength (SBS) of two 3D-printed resins [NextDent C&B MFH and Saremco Print Crowntec] repaired with a nanofilled composite [Filtek Ultimate Universal Restorative] after thermal cycling. Material and Method: A total of 240 specimens fabricated from 3D printing resins underwent thermal cycling and were subjected to six surface treatments (Control, Silane, Sandblasting, Sandblasting+Silane, Hydrofluoric acid, and Hydrofluoric acid+Silane). The specimens were repaired with nanofilled composite and divided into 24 subgroups (n=10); half received additional thermal cycling. SBS tests were performed for all specimens, and failure types were examined under a stereomicroscope. Statistical analyses included the Shapiro–Wilk, Fisher's Exact, Mann–Whitney U, Bonferroni-adjusted Z tests, and three-way Robust ANOVA. Surface roughness values were analyzed using Generalized Linear Models with Bonferroni correction. Results: A statistically significant interaction among surface treatment, resin type, and thermal cycling on SBS was found (p<0.05). The highest SBS was observed in the sandblasting group of C&B resin without additional thermal cycling, while the lowest values were in control groups. Surface roughness in the Sandblasting group (0.96±0.51) was significantly higher than in the Control (0.37±0.12) and Hydrofluoric acid (0.33±0.06) groups (p<0.05). Most failures were cohesive. SEM and roughness analyses revealed distinct surface morphology differences among groups. Conclusions: Surface treatments significantly increased SBS. Sandblasting and hydrofluoric acid groups showed higher SBS than the Silane group. Both 3D-printed resins demonstrated clinically acceptable SBS with no significant difference between them. Appropriate surface treatments can enhance the repair performance of 3D-printed resins.