Adli tıp kurumu morg ihtisas dairesinde otopsisi yapılan travmatik yaşlı ölümlerinin incelenmesi
The review of traumatic deaths in elderly whose autopsies were performed at the morgue department of the council of forensic medicine
- Tez No: 971466
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
Özet
Bu çalışmada, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsisi yapılarak ölüm nedeni belirlenen 65 yaş ve üzeri travmatik ölüm olguları retrospektif olarak incelenerek yaşlı nüfusta travmatik ölümlerin demografik özelliklerinin, travma türlerinin, yaralanma bölgelerinin ve ölüm nedenlerinin ortaya konulması; bu alanda son yıllarda yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmaması nedeniyle mevcut literatürdeki eksikliğin giderilmesi ve elde edilen bulguların ulusal ve uluslararası verilerle karşılaştırılmasıyla, hem adli tıp uygulamalarına güncel katkı sağlanması hem de yaşlılarda travmaya bağlı ölümlerin azaltılmasına yönelik sağlık politikalarının geliştirilmesine bilimsel zemin oluşturması amaçlanmıştır. Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde 01.01.2020 ile 31.12.2024 tarihleri arasındaki 5 yıllık süreçte otopsisi yapılarak ölüm nedeni tespit edilerek sonuç verilen, 65 yaş ve üzeri travmatik ölümler araştırmaya dahil edildi. Çalışmaya 1188 olgu dahil edilmiştir. Olguların 826'sı erkek, 362'si kadın, yaş ortalaması 75.1±7.7 yıl bulunmuştur. Olguların %98.7'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, %1.3'ü yabancı uyruklu idi. Olay türleri içinde %32.6 ile en fazla düşme/düşürülme, devamında ulaşım yaralanmaları (%30.1), ası (%12.9) ve ateşli silah yaralanması (%6.3) tespit edilmiştir. Ölüm nedenleri incelendiğinde sebebin %66.8'inde künt travmatik yaralanma, %17.4'ünde asfiksi, %6.3'ünde ateşli silah yaralanması olduğu saptanmıştır. Olgu sayısı, tüm yaş gruplarında erkeklerde fazla saptanmıştır, ancak yaş aralığı arttıkça erkek/kadın oranı azalmıştır, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.001). Cinsiyet ile ölüm türleri arasındaki ilişki incelendiğinde, dağılımlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0.005). Olguların ISS (Injury Severity Score) ortalaması 37.7±21.6, NISS (New Injury Severity Score) ortalaması 46.3±20.6 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, traumatic death cases aged 65 years and older, whose autopsies were performed and causes of death determined at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine, were retrospectively analyzed. The study aimed to reveal the demographic characteristics, types of trauma, injury sites, and causes of death in traumatic fatalities among the elderly population; to address the lack of comprehensive studies on this subject in recent years; and, through comparison of the findings with national and international data, to provide updated contributions to forensic medicine practice as well as a scientific basis for the development of health policies aimed at reducing trauma-related deaths in the elderly. A total of 1188 cases aged 65 years and above, whose autopsies were conducted and causes of death determined between January 1, 2020, and December 31, 2024, at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine, were included in the study. Of these, 826 were male and 362 were female, with a mean age of 75.1 ± 7.7 years. While 98.7% of the cases were Turkish citizens, 1.3% were foreign nationals. Among the types of incidents, falls/pushes were the most common at 32.6%, followed by transportation-related injuries (30.1%), hanging (12.9%), and firearm injuries (6.3%). Regarding causes of death, blunt traumatic injuries were identified in 66.8%, asphyxia in 17.4%, and firearm injuries in 6.3% of cases. The number of cases was higher among males in all age groups; however, the male-to-female ratio decreased with advancing age, a difference that was found to be statistically significant (p<0.001). When the relationship between sex and manner of death was examined, the distributions showed a statistically significant difference (p=0.005). The mean ISS (Injury Severity Score) was 37.7 ± 21.6, and the mean NISS (New Injury Severity Score) was 46.3 ± 20.6.