Dijital medya alanında kültürel hegemonya: TRT Tabii örneği
Cultural hegemony in the digital media: The case of TRT Tabii
- Tez No: 971579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Antonio Gramsci'nin kültürel hegemonya kuramı çerçevesinde TRT'ye bağlı olarak yayın yapan dijital içerik platformu Tabii'de yer alan dizi yapımları incelenmiş ve bu içeriklerin üretim süreçleri derinlemesine ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, biri nitel içerik analizi diğeri ise görüşme analizi olmak üzere iki temel veri seti kullanılmıştır. İlk olarak, platformda yayınlanan seçili diziler Gramsci'nin hegemonya, rıza, organik entelektüel ve kültürel üretim kavramları doğrultusunda yorumlanmıştır. Bu analizlerde, dizilerin yalnızca eğlence amacı taşımadığı; milli kimliğin, dini değerlerin ve geleneksel yapının dramatik anlatılar aracılığıyla yeniden üretildiği ve böylece gönüllü rızaya dayalı ideolojik yönlendirme işlevi gördüğü tespit edilmiştir. İkinci olarak, platformun içerik üretim sürecinde görev alan profesyonellerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve bu analizler sonucunda, içerik üretiminin teknik tercihlerden ziyade belirgin ideolojik stratejilerle şekillendiği ortaya konmuştur. Görüşme bulguları, platformun aile dostu, ahlaki değerlere uygun ve yerli ve milli temaları önceleyen içerikler üretmeyi bir kurumsal strateji olarak benimsediğini göstermiştir. Ayrıca, Gramsci'nin organik entelektüel kavramı kapsamında, platform çalışanlarının yalnızca üretici değil aynı zamanda kültürel değerlerin taşıyıcısı rolünü üstlendikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmanın genelinde, Tabii dizilerinin geçmişe ait figürleri, kriz dönemlerini ve dini/milli temaları kullanarak izleyiciye kültürel normların idealize edilmiş bir versiyonunu sunduğu belirlenmiştir. Görüşme verileriyle dizi analizlerinin büyük ölçüde örtüştüğü görülmüş; her iki veri seti de rıza üretimi sürecine hizmet eden çok katmanlı bir hegemonik yapı inşa edildiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Tabii platformu yalnızca dijital bir yayın organı değil; aynı zamanda kültürel hegemonya alanında aktif bir ideolojik özne olarak konumlanmış ve yerli-milli değerler çerçevesinde karşı-hegemonik bir medya stratejisi geliştirmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the productions of TV series on Tabii, a digital content platform broadcast under TRT (Turkish Radio and Television Corporation), within the framework of Antonio Gramsci's theory of cultural hegemony, and provides an in-depth analysis of the production processes of these content. Two primary datasets were used for the research: a qualitative content analysis and an interview analysis. First, selected TV series broadcast on the platform were interpreted in light of Gramsci's concepts of hegemony, consent, organic intellectual, and cultural production. These analyses revealed that these series were not solely for entertainment purposes; they reproduced national identity, religious values, and traditional structures through dramatic narratives, thus serving as ideological manipulations based on voluntary consent. Second, in-depth interviews conducted with professionals involved in the platform's content production process were evaluated using content analysis. These analyses revealed that content production was shaped by distinct ideological strategies rather than technical preferences. The interview findings demonstrated that the platform adopted the institutional strategy of producing content that was family-friendly, ethically sound, and prioritized domestic and national themes. Furthermore, within Gramsci's concept of the organic intellectual, it was concluded that platform workers assumed the role of not only producers but also carriers of cultural values. Overall, the study determined that the Tabii series presented viewers with an idealized version of cultural norms by utilizing figures from the past, periods of crisis, and religious/national themes. The interview data and the series analyses were found to be largely congruent; both data sets revealed the construction of a multilayered hegemonic structure that served the process of generating consent. Consequently, the Tabii platform was not only a digital publication outlet; it also positioned itself as an active ideological agent in the field of cultural hegemony and aimed to develop a counter-hegemonic media strategy within the framework of local and national values.