Çocuk dostu şehirler bağlamında yerel yönetimler: Üsküdar örneği
Local governments in the concept of child friendly cities: Üsküdar
- Tez No: 971582
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye 'de şehirlerde yaşayan nüfus sayısı günden güne artmaktadır. Şehirlerde yaşayan çocuk sayısının fazlalığı, yerel yönetimlerce çocuklara yönelik hizmetlerin sunulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. UNICEF'in Habitat-II Konferansı ile dünya çapında başlattığı ve ilk örneğinin İtalya'da uygulandığı“Çocuk Dostu Şehirler”Girişimi; 1989 tarihli BMÇHS maddelerinin şehirlerde yaşatılmasını esas alan bir girişimdir. Bu doğrultuda UNICEF, uluslararası ve ulusal düzeyde oluşturulmuş çocuk politikalarının yerel düzeye indirilmesi için şehirde yaşayanların taleplerini en yakın ulaştırabilecekleri yerel yönetimler olan belediyelere asli sorumluluğu yüklemiştir. Çocuk dostu şehir, çocuk dostu mekanlar ve politikaların yanı sıra çocuğun katılımına da büyük önem vermiştir. Ancak çocuklar, yerel yönetimlerin sorumluluğunda olan hizmetlerden verimli ve yeterli düzeyde faydalanamamaktadır. Çocuklara yönelik mevzuatta ve uygulanan politikalarda 18 yaşın altındaki bireylerin seçmen sayılamaması nedeniyle söz hakkı tanınmaması söz konusudur. Çocuk katılımı konusunda yüzeyselliğin ve eksikliklerin olduğu, standart uygulamalardan da anlaşılmaktadır. Bu durum, geleceğe ekilen tohumlar olan çocukların sahip oldukları hakları kullanmaları ve yaşadıkları şehirle kurduğu aidiyet bağı için gerekli olan koşulların oluşmasını engellemektedir. Dolayısıyla şehirde yaşayanlarla ilgili büyük sorumluluğu bulunan belediyeler ve kent konseyleri, çocukların katılım süreçlerinde bulunmalarına kolaylık sağlayarak, sağlıklı, güvenli, gelişimlerine uygun şehirler oluşturulmasında önderlik etmelidirler. Çocuk dostu şehirler girişimi adı ile, çocukların talep ve ihtiyaçları konusuna oldukça geniş bir vizyonla odaklanan girişim, ülkeler arasında oldukça popüler hale gelmiş ve Türkiye de bu duruma kayıtsız kalmamıştır. Türkiye'nin bu girişime verdiği önem doğrultusunda, İstanbul'un çocuk nüfusunun ve çocuk odaklı yerel yönetim uygulamalarının önde gelen ilçelerinden biri olan Üsküdar'daki“Çocuk Dostu Şehir”girişiminin yeri ve öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma, UNICEF'in çocuk dostu şehir girişimlerinde temel alınan çocuk hakları ilkelerinin yerel politikalara etkin biçimde entegre edilebilmesi için, yerel yönetimlerin uygulamaya koyması gereken strateji, eylem ve mekanizmaları kavramsal çerçevelerle ilişkilendirerek ele almaktadır. Bu doğrultuda, Üsküdar'da, belediyenin çocuk haklarına,çocuk dostu uygulamalarına yönelik çalışmaları irdelenilmiş ve Üsküdar'ın çocuk dostu şehir geliştirme sürecine yönelik doğrudan uygulanabilir yöntemlerle çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of population living in cities in Türkiye is increasing day by day. The high number of children living in cities reveals the necessity of providing services for children by local governments. The“Child Friendly Cities”Initiative, launched by UNICEF at the Habitat II Conference and first implemented in Italy, is an initiative based on keeping the articles of the 1989 UN Convention on the Rights of the Child alive in cities. In this direction, UNICEF has placed the primary responsibility on municipalities, which are the local governments to which the demands of the city dwellers can be conveyed most closely, to ensure that the child policies established at the international and national level are brought down to the local level. In addition to child-friendly spaces and policies, the child-friendly city also attaches great importance to the participation of children. However, children do not benefit efficiently and sufficiently from the services under the responsibility of local governments. In the legislation and policies implemented for children, individuals under the age of 18 are not recognized as voters and therefore do not have a say. It is also evident from standard practices that there are deficiencies in child participation, which prevents children, who are the seeds of the fruits planted for the future, from exercising their rights and creating the conditions necessary for the bond of belonging to the city they live in. Therefore, municipalities and city councils, which have a great responsibility for the city's inhabitants, should lead the way in creating healthy, safe and developmentally appropriate cities by facilitating children's participation in decision-making and implementation mechanisms at the local level. The Child Friendly Cities initiative, which focuses on the demands and needs of children with a very broad vision, has become very popular among countries and Turkiye has not remained indifferent to this situation. In line with the importance given by Turkiye to this v initiative, it is aimed to reveal the place and importance of the“Child Friendly City”initiative in Uskudar, one of the leading districts of Istanbul with a child population and child-oriented local government practices. This study addresses the strategies, actions and mechanisms that local governments should put into practice in order to effectively integrate the principles of children's rights, which are the basis of UNICEF's child-friendly city initiatives, into local policies by linking them to conceptual frameworks. In this direction, the municipality's efforts towards child rights and child-friendly practices in Uskudar are analyzed and various suggestions are made with directly applicable methods for Uskudar's child-friendly city development process.