Kuruluşun somut mirası: Ertuğrul ve Osman Gazi dönemlerinin tarihi coğrafyası
The tangible legacy of liberation historical geography of the Ertugrul and Osman Gazi periods
  1. Tez No: 971685
  2. Yazar: MEHMET CAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Ertuğrul Gazinin ataları olan Kayı Boyu göç eden diğer Türk boyları ile birlikte ilk olarak Horasan, Merv ve Mahan yakınlarına yerleştiler. Artan Moğol baskısı ile Doğu Anadolu ve Halep dolaylarına göç eden Kayılar bir süre bu bölgede yaşadılar. Daha sonra ikiye ayrılan Kayı boyunun bir kısmı Horasan'a yönelirken diğerleri ise Erzurum Sürmeli çukuru bölgesine göç etti. Ardından Ankara Karacadağ havalisine gelen Kayılar, Ertuğrul Gazi'nin liderliğinde bir süre burada yaşadıktan sonra Sultan I. Alâeddin'in Kayılara Söğüt-Domaniç hattını yurt olarak vermesiyle Osmanlı kuruluş coğrafyası olarak adlandırdığımız bölgeye yerleştiler. Ertuğrul Gazi kendi döneminde bölgedeki tekfurlarla müdara siyasetini sürdürmüş vefatından sonra yerine oğlu Osman Gazi beyliğin başına geçmiştir. Osman Gazi bir dönem babası Ertuğrul Gazi gibi çevredeki tekfurlarla müdara siyasetini sürdürse de bu siyaset kısa bir süre sonra yerini gaza ve fetih olgusuna bırakmıştır. 1287-88 yıllarında Karacahisarı fetheden Osman Bey, 1299 yılına gelindiğinde Bilecik, Köprühisar, Yarhisar ve İnegöl gibi Bizans'ın mühim topraklarını ele geçirmiştir. Diğer yandan 1302 Senesinde Bizans'la hem Bafeus hemde Dinboz muharebeleri gibi iki önemli muharebe gerçekleştirmiş ve bu muharebelerde zafer kazanarak bölgedeki egemenliğini pekiştirmiştir. 1304-1305 yıllarında Sakarya seferleri gerçekleştirilmiş ve bu seferlerde Osmanlıların zaferi ile sonuçlanmıştır. Osman Gazi döneminde gerçekleşen mücadelelerin büyük çoğunluğu İznik ve Bursa'nın fethinin önünü açmak için bir ön hazırlık niteliğindedir. Kuruluşun Somut Mirası:Ertuğrul ve Osman Gazi Dönemlerinin Tarihi Coğrafyası başlıklı doktora tez çalışması Ertuğrul ve Osman Gazi dönemini menakıpnameler üzerinden okuyarak bahsi geçen kaynaklardaki yerleşim, yol, kale ve köylerin günümüzdeki yerlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Ertuğrul Gazi's ancestors, the Kayı tribe, along with other migrating Turkic tribes, initially settled near Khorasan, Merv, and Mahan. Due to increasing Mongol pressure, the Kayı migrated to Eastern Anatolia and around Aleppo, where they lived for a time. Later, the Kayı tribe split in two; one part headed towards Khorasan, while the others migrated to the Sürmeli valley region of Erzurum. Afterward, arriving in the Karacadağ region of Ankara, the Kayı, under the leadership of Ertuğrul Gazi, lived there for a while before Sultan Alaeddin I granted them the Söğüt-Domaniç region as their homeland, settling in the area we call the Ottoman founding geography. During his reign, Ertuğrul Gazi maintained a policy of compromise with the local Byzantine lords; after his death, his son Osman Gazi succeeded him as bey. Osman Gazi, for a time, continued his father's policy of compromise with the local lords, but this policy soon gave way to ghazawat (holy war) and conquest. Having conquered Karacahisar in 1287-88, by 1299 Osman Bey had captured important Byzantine territories such as Bilecik, Köprühisar, Yarhisar, and İnegöl. Furthermore, in 1302, he fought and won two important battles against the Byzantines, at Bafeus and Dinboz, consolidating his dominance in the region. The Sakarya campaigns took place in 1304-1305, resulting in Ottoman victories. Most of the struggles during Osman Gazi's reign served as preparation for the conquest of İznik and Bursa. The doctoral thesis titled The Tangible Legacy of Liberation Historical Geography of the Ertugrul and Osman Gazi Periods aims to reveal the present-day locations of settlements, roads, castles, and villages mentioned in the sources by reading the Ertuğrul and Osman Gazi periods through historical chronicles.