2015-2024 yılları arasında koroziv maddeye bağlı ölümlerin adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of deaths due to corrosive substances between 2015 and 2024
  1. Tez No: 971753
  2. Yazar: SABAHATTİN ERKUT ÖZKALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ATAN, DR. ADEM TUTUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Koroziv maddeler, gelişmiş ülkelerde yasal düzenlemeler ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelerle kontrol altına alınmış olsa da, gelişmekte olan ülkelerde halen ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, koroziv madde maruziyetine bağlı ölüm olguları; bireylerin sosyodemografik özellikleri, maruziyet biçimleri, kullanılan maddelerin nitelikleri, klinik seyirleri ve adli sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, maruziyetin orijini ile komplikasyonların ortaya çıkışı, organ yaralanmaları ve mortalite arasındaki bağlantıyı incelemektir. Bu yolla, elde edilen bulguların hem adli raporlama süreçlerine katkı sağlaması hem de halk sağlığı açısından koruyucu yaklaşımlara yön vermesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda 01.01.2015 - 31.12.2024 tarihleri arasında otopsisi yapılmış ve karara bağlanmış olgular geriye dönük olarak incelendi. Bu dönem içinde saptanan 71 olgunun 26 tanesi Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi, 45 tanesi ise Adli Tıp Kurumu Adli Tıp Birinci İhtisas Kurulu tarafından koroziv madde maruziyetine bağlı ölüm sebebi verilmiş olgulardır. Ölümlerin %59,2'si erkek, %40,8'i kadın, %63,4'ü 19-64 yaş aralığında, %28,2'si 65 yaş ve üzerinde, %8,4'ü 0-18 yaş aralığında, %53,7'si evli, %39,4'ü ise İstanbul iliydi. Koroziv madde türüne baktığımızda %31,7'sinde hidroklorik asit, %22,2'sinde nitrik asit, %17,5'inde sodyum hipoklorit, koroziv madde pH'sına göre ise %66,7'sinde asit, %25,3'ünde baz ve %6'sında asit ve baz karışımı ön plana çıkmaktaydı. Ölümlerin orijinleri %66,2'si intihar, %29,2'si kaza ve %4,6'sı cinayet şeklindeydi. Yaralanan organlarda %56,4'ünde gastrointestinal sistemde, %36,6'sında gastrointestinal sistem ile solunum sisteminde, %5,6'sında solunum sisteminde ve %1,4'ünde deride yaralanma karşımıza çıkarken, komplikasyon olarak ise %95,7'sinde hemodinaminin bozulması, %74,6'sında organ nekrozu, %43,6'sında organ perforasyonu, %33,8'inde pnömoni, %14,1'inde peritonit ön plana çıkmaktaydı. Çalışmada elde edilen bulgularla koroziv maddeye bağlı ölümlerin özellikleri, risk faktörlerinin belirlenmesi, hedefe yönelik olarak önleyici tedbirlerin alınarak toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While corrosive substances have been brought under control in developed countries through legal regulations and advances in treatment methods, they still pose a serious public health problem in developing countries. This study evaluated deaths related to exposure to corrosive substances, including the sociodemographic characteristics of the individuals, exposure patterns, the nature of the substances used, their clinical course, and forensic outcomes. The primary objective of the study was to examine the link between the origin of exposure and the emergence of complications, organ injuries, and mortality. The findings were intended to contribute to forensic reporting processes and guide preventive approaches for public health. This study retrospectively examined cases autopsied and concluded at the Istanbul Forensic Medicine Institute between January 1, 2015, and December 31, 2024. Of the 71 cases identified during this period, 26 were diagnosed by the Forensic Medicine Institute Morgue Specialization Department, and 45 were diagnosed by the Forensic Medicine Institute First Specialization Board. Of the deaths, 59.2% were male, 40.8% were female, 63.4% were between the ages of 19 and 64, 28.2% were over 65, 8.4% were between the ages of 0 and 18, 53.7% were married, and 39.4% were from Istanbul. When we examined the type of corrosive substance, hydrochloric acid was present in 31.7%, nitric acid in 22.2%, sodium hypochlorite in 17.5%, and based on the corrosive substance's pH, acid was present in 66.7%, base in 25.3%, and a mixture of acid and base in 6%. The causes of death were suicide in 66.2%, accidents in 29.2%, and homicide in 4.6%. Among injured organs, 56.4% involved the gastrointestinal system, 36.6% involved the gastrointestinal system and respiratory system, 5.6% involved the respiratory system, and 1.4% involved the skin. Complications included hemodynamic deterioration in 95.7%, organ necrosis in 74.6%, organ perforation in 43.6%, pneumonia in 33.8%, and peritonitis in 14.1%. The study's findings aimed to identify the characteristics of corrosive substance-related deaths, identify risk factors, and raise public awareness by taking targeted preventive measures.