Yüksek fırın cüruflu çimento ve kimyasal katkı içeren harçların mekanik, reolojik ve işlenebilirlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical, rheological and workability behaviour of blast furnace slag cement and chemical additive containing mortars
  1. Tez No: 971881
  2. Yazar: MOHAMUD MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ÖCAL, DOÇ. DR. SIDDIKA GAMZE ERZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevre dostu ve sürdürülebilir inşaat malzemelerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla; daha sürdürülebilir olan yüksek fırın cüruflu çimento sistemlerinin yaygın kullanımında bir dezavantaj olan düşük erken dayanımın iyileştirilmesi amacıyla kimyasal katkı maddelerinin kullanımının performans üzerindeki etkilerine dair ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Bu tezde, CEM I 42.5 R ve Yüksek Fırın Cüruflu CEM II A-M (S-L) 42.5 R çimentoları ile süper akışkanlaştırıcı ve priz hızlandırıcı kimyasal katkı maddeleri kullanılarak hazırlanan harçların işlenebilirlik ve mekanik özellikleri, çimento hamurlarının ise priz süreleri ile reolojik özellikleri incelenmiştir. Harç karışımlarına farklı oranlarda kimyasal katkı maddeleri eklenmiş ve yüksek fırın cüruflu çimentolarla birlikte bu katkı maddelerinin taze ve sertleşmiş harç özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kimyasal katkı maddeleri olarak Polikarboksilat ve Polinaftalin sülfonat esaslı akışkanlaştırıcılar, farklı niteliklerde priz hızlandırıcı kimyasal katkılar ile eşleştirilerek birlikte denenmiştir. Mekanik performanslarının değerlendirilmesi amacıyla, harçların 2, 7 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, çimento hamurlarının reolojik davranışları ile harçların akışkanlık özellikleri deneysel olarak analiz edilmiştir. Çalışma, yüksek fırın cürufu ve kimyasal katkı maddelerinin, harçların erken ve nihai mukavemet gelişimi, reolojik özellikleri ve işlenebilirliği üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study provides detailed insights into the effects of chemical admixtures on the performance of more sustainable blast furnace slag (BFS) cement systems, aiming to contribute to the development of environmentally friendly and sustainable construction materials. The research focuses on addressing the disadvantage of low early strength, which hinders the widespread use of BFS cement systems. In this thesis, mortars were prepared using CEM I 42.5 R and BFS-based CEM II A-M (S-L) 42.5 R cements in combination with superplasticizer and set-accelerating chemical admixtures. The workability and mechanical properties of the mortars, as well as the setting times and rheological properties of the cement pastes, were investigated. Chemical admixtures were added to the mortar mixtures in different proportions, and their effects on the fresh and hardened properties of mortars made with BFS cement were examined. Polycarboxylate- and polynaphthalene sulfonate-based superplasticizers were paired with various types of set accelerators and tested together. To evaluate mechanical performance, flexural and compressive strength tests were carried out on the mortars at 2, 7, and 28 days. Additionally, the rheological behavior of the cement pastes and the flow characteristics of the mortars were experimentally analyzed. The study revealed that BFS and chemical admixtures have significant effects on the early and final strength development, rheological properties, and workability of mortars.