Maksiller modellere serbest el ve bilgisayar destekli yöntem ile yerleştirilen zigomatik implantların doğruluklarının in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of accuracy of zygomatic implants placed by freehand and computer-assisted methods in maxillary models
- Tez No: 971933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP FAZIL ERDEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, in vitro ortamda serbest el cerrahisine göre bilgisayar destekli rehberli cerrahi tekniğinin zigomatik implant yerleşim doğruluğu üzerindeki etkisini karşılaştırmak; açısal hata, derinlik farkı, apikal ve koronal sapma gibi parametreleri üç boyutlu dijital analiz yöntemi ile ölçerek bilimsel olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ciddi maksiller kemik atrofisine sahip 4 hastanın CBCT verilerinden elde edilen 3B basılmış sentetik üst çene modelleri kullanılmıştır. Her hasta için iki adet fiziksel model üretilerek toplam 8 model elde edilmiştir. Zigomatik implantların yerleşimi her hasta için preoperatif olarak CBCT üzerinde sanal ortamda planlanmıştır. Bu planlamaya dayanarak rehberli cerrahi grubuna ait kılavuzlar tasarlanıp üretilmiştir. Her modelde quad zygoma protokolü uygulanarak 4 adet zigomatik implant yerleştirilmiştir (N=32). Modeller, Bilgisayar Destekli Rehberli Cerrahi (16 implant) ve Serbest El Cerrahisi (16 implant) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Tüm uygulamalar zigomatik implant cerrahisi alanında deneyimsiz bir araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. İmplant yerleştirme sonrası CBCT taramaları alınarak, İmplastation yazılımı ile doğruluk analizi yapılmıştır. Açısal sapma, apikal pozisyon farkı, koronal pozisyon farkı ve derinlik farkı parametreleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS v26 kullanılmış, gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmanın sonuçlarına göre, bilgisayar destekli rehberli cerrahi grubu, serbest el grubuna kıyasla incelenen çoğu doğruluk parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük sapma değerleri göstermiştir (p<0,001). Bilgisayar destekli grupta medyan açısal sapma (2,0°), apikal pozisyon farkı (2,10 mm), koronal pozisyon farkı (2,30 mm) ve derinlik farkı (0,5 mm) değerleri, serbest el grubundaki medyan değerlere (sırasıyla 4,8°, 3,60 mm, 3,90 mm ve 1,30 mm) göre anlamlı derecede daha düşüktür. Bunun yanında, her iki cerrahi yöntem kendi içinde değerlendirildiğinde, farklı implant konumları arasında doğruluk açısından anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Bu in vitro çalışma, bilgisayar destekli rehberli cerrahi tekniğinin zigomatik implant yerleştirmede serbest el tekniğine kıyasla çoğu doğruluk parametrelerinde üstün sonuçlar verdiğini göstermiştir. Özellikle deneyimsiz cerrahlar için bilgisayar destekli sistemler, zigomatik implant cerrahisinde doğruluğu artıran, komplikasyon riskini azaltan ve hasta güvenliğini sağlayan önemli bir araç olarak değerlendirilmelidir. Bu bulgular, zigomatik implant cerrahisinde rehberli cerrahi kullanımının standardizasyonu ve yaygınlaştırılması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of freehand surgery and computer-assisted guided surgery techniques on zygomatic implant placement accuracy in an in vitro environment, and to scientifically evaluate parameters such as angular error, depth difference, apical and coronal deviation using 3D digital analysis methods. Materials and Methods: 3D printed synthetic maxillary models obtained from CBCT data of 4 patients with severe maxillary bone atrophy were used. Two physical models were produced for each patient, obtaining a total of 8 models, and 4 zygomatic implants were placed in each model by applying the quad zygoma protocol (N=32). The models were randomly divided into two groups: Computer-Assisted Guided Surgery (16 implants) and Freehand Surgery (16 implants). All applications were performed by a researcher inexperienced in zygomatic implant surgery. Post-implant placement CBCT scans were taken, and accuracy analysis was performed using Implastation software. Angular deviation, apical position difference, coronal position difference, and depth difference parameters were evaluated. SPSS v26 was used for statistical analyses, and Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were performed for inter-group comparisons. Results: According to the study results, the computer-assisted guided surgery group showed statistically significantly lower deviation values in most of the accuracy parameters examined compared to the freehand group (p<0.001). In the computer-assisted group, median angular deviation (2.0°), apical position difference (2.10 mm), coronal position difference (2.30 mm), and depth difference (0.50 mm) values were significantly lower than the median values in the freehand group (4.8°, 3.60 mm, 3.90 mm, and 1.30 mm, respectively). Additionally, when both surgical methods were evaluated individually, it was determined that there was no significant difference in terms of accuracy between different implant positions. Conclusion: This in vitro study demonstrated that computer-assisted guided surgical technique provides superior results in most of the accuracy parameters compared to the freehand technique in zygomatic implant placement. Particularly for inexperienced surgeons, computer-assisted systems should be considered as an important tool that increases accuracy, reduces complication risk, and ensures patient safety in zygomatic implant surgery. These findings support the need for standardization and widespread adoption of guided surgery use in zygomatic implant surgery.