Sağlık çalışanlarında psikolojik dayanıklılık ve örgütsel mutluluk arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin ara değişkin etkisi
The moderating effect of organizational silence on the relationship between psychological resilience and organizational happiness among healthcare workers
  1. Tez No: 971990
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ile örgütsel mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesini ve bu süreçte örgütsel sessizliğin ara değişken rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Sağlık sektöründe çalışan bireyler, yüksek stres ve ağır iş yükü nedeniyle psikolojik açıdan zorlayıcı koşullarla karşı karşıya kalmaktadır. Çalışanların iş ortamında yaşadıkları mutluluk düzeyinin belirleyicilerinden biri, onların stres ve zorluklarla başa çıkabilme kapasiteleridir. Bu bağlamda psikolojik dayanıklılık, sağlık çalışanlarının iş yerindeki mutluluğunu artırabilecek önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Ancak, örgütsel sessizlik, çalışanların kendilerini ifade etme düzeylerini sınırlayarak bu süreci olumsuz etkileyebilir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, sağlık sektöründe çalışan bireylerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiş, örgütsel sessizliğin psikolojik dayanıklılık ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkiye olan etkisi test edilmiştir. Analiz sonuçları, psikolojik dayanıklılığın örgütsel mutluluğu pozitif yönde etkilediğini, ancak örgütsel sessizliğin bu ilişkiyi zayıflatabileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sağlık çalışanlarının örgütsel mutluluğunu artırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Moderator Effect of Organizational Silence on the Relationship Between Psychological Resilience and Organizational Happiness among Healthcare Workers This study aims to examine the relationship between psychological resilience and organisational happiness of healthcare workers and to determine the role of organisational silence as a moderator in this process. Individuals working in the health sector face psychologically challenging conditions due to high stress and heavy workload. One of the determinants of the level of happiness experienced by employees in the work environment is their capacity to cope with stress and difficulties. In this context, psychological resilience is considered as an important factor that can increase the happiness of healthcare professionals at work. However, organisational silence may negatively affect this process by limiting the level of self-expression of employees. This study was conducted using relational survey model and data were collected from individuals working in the health sector through a questionnaire. The data obtained were evaluated by correlation and regression analyses, and the effect of organisational silence on the relationship between psychological resilience and organisational happiness was tested. The results of the analysis show that psychological resilience positively affects organisational happiness, but organisational silence may weaken this relationship. In line with the findings, various suggestions were presented to increase the organisational happiness of healthcare professionals.