Interpretable zero-shot classification with concept bottleneck models
Kavram dar boğazı modelleriyle yorumlanabilir sıfır örnekli sınıflandırma
  1. Tez No: 972043
  2. Yazar: ONAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kavram Darboğaz Modelleri (CBM'ler), tahminlerde bulunmadan önce insan tarafından anlaşılabilir kavramlar oluşturarak, sinir ağlarının yorumlanabilirliğini iyileştirmede umut verici sonuçlar göstermiştir. Mevcut yaklaşımlar, yorumlanabilir sınıflandırma sonuçları elde etmek için Kavram Darboğaz Modelleri ile birlikte ardıl sınıflandırıcıları ortak şekilde eğitmeye odaklanmakta; ancak bu yöntemler, görülmemiş sınıflara genelleme yapmakta zorlanmaktadır. Bu çalışmada, Sıfır Örnekli Kavram Darboğaz Modelleri (ZS-CBM'ler) adlı yeni bir yaklaşım öneriyoruz. Bu yaklaşım, yorumlanabilir açık kelime dağarcıklı tanıma imkânı sunar. Önerdiğimiz yöntemler, önceden eğitilmiş görsel-dil modellerinden yararlanarak verilen görsel ve metin girdileriyle ilişkili nitelikleri tanımlar ve bu girdileri ortak bir kavram uzayına yansıtır. Bu sayede, model kararlarına yorumlanabilir gerekçeler sunarken, görülmemiş sınıfların sıfır örnekli sınıflandırılması mümkün hale gelir. Önerilen yaklaşımların doğruluk ve yorumlanabilirlik performansı, CIFAR-100, CUB-200-2011, CC3M ve ImageNet-100 gibi yaygın olarak kullanılan veri kümeleri üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concept Bottleneck Models (CBMs) have shown promise in improving the interpretability of neural networks by generating intermediate, human-understandable concepts before making predictions. Existing approaches focus on training downstream classifiers jointly with CBMs to produce interpretable classification results, but they often struggle to generalize to unseen classes. In this work, we propose Zero-shot Concept Bottleneck Models (ZS-CBMs), which enable interpretable open-vocabulary recognition. Our methods leverage pre-trained vision-language models to identify attributes related to given image and text inputs and project these inputs into a shared concept space. This allows for zero-shot classification of unseen classes while providing interpretable justifications for model decisions. The accuracy and interpretability of the proposed approaches are evaluated on widely used datasets, including CIFAR-100, CUB-200-2011, CC3M, and ImageNet-100.