Sudan'da Darfur Bölgesindeki savaş sorunu toplumsal etkiler bağlamında bir inceleme
The problem of war in the Darfur Region of Sudan a study in the context of social impacts
  1. Tez No: 972198
  2. Yazar: ADNAN YAHYA ADAM TAHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BATTAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sudan'ın Darfur bölgesinde silahlı çatışmaların toplumsal etkilerini sosyolojik bir perspektifle incelemektedir. Çatışmanın temel nedenleri arasında etnik temelli ayrımcılık, kaynaklara erişimdeki adaletsizlik ve iktidar mücadeleleri öne çıkmakta olup, bunların bölgenin sosyal yapısı üzerindeki yıkıcı etkileri sistematik bir biçimde analiz edilmiştir. Tez, teorik bir çalışma olup araştırmacının gözlemleriyle desteklenmiştir. Çalışma, özellikle kadınlar, gençler, çocuklar ve yerinden edilmiş kişilerin deneyimlerini temel alarak çatışmanın toplumsal sonuçlarını derinlemesine değerlendirmektedir. Tarihsel ve sosyo-politik bağlamda yürütülen analiz, Darfur'daki savaşın kimlik, aidiyet ve toplumsal ilişkiler üzerinde uzun süreli ve yapısal etkiler yaratan bir kriz niteliğinde olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın bulguları, kırsal alanlarda devletin zayıf kurumsal yapısı, sahada uygulanamayan barış anlaşmaları ve güvenlik eksikliklerinin toplumsal güveni önemli ölçüde zayıflattığını göstermektedir. Kalıcı barışın sağlanabilmesi için etnik eşitsizliklerin azaltılması, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve kapsayıcı siyasal çözümlerin geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the social impacts of the prolonged armed conflict in Sudan's Darfur region from a sociological perspective. The primary causes of the conflict, including ethnic discrimination, unequal access to resources, and power struggles, have been systematically analyzed in terms of their destructive effects on the region's social structure. A qualitative research approach was employed, utilizing the researcher's observations and an extensive literature review as data collection techniques. The study specifically focuses on the experiences of women, youth, children, and internally displaced persons to provide an in-depth assessment of the social consequences of the conflict. Conducted within a historical and socio-political context, the analysis demonstrates that the war in Darfur constitutes a structural crisis with long-term effects on identity, belonging, and social relations. Findings indicate that weak state institutions in rural areas, unimplemented peace agreements, and security deficiencies have significantly undermined social trust. Consequently, achieving sustainable peace requires reducing ethnic inequalities, strengthening local governance, and developing inclusive political solutions.