Su altı görüntülerinde derin öğrenme kullanılarak insan tespiti
Human detection in underwater images using deep learning
- Tez No: 972273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında su altı arama ve kurtarma faaliyetlerinde insan tespitini kolaylaştırmak amacıyla derin öğrenme tabanlı bir nesne tespit sistemi geliştirilmiştir. Su altı ortamlarında karşılaşılan düşük görüş mesafesi, bulanıklık ve ışık kırılması gibi zorluklara karşı su altı görüntülerinden doğruluk oranı yüksek bir modelin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda su altındaki insanlara ait görüntülerden oluşturulan çok sınıflı bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veri seti sosyal medya platformlarından seçilen 119 farklı videodan elde edilen toplam 4385 görüntüden oluşmaktadır. Görüntülerin her birinde baş, kol, el, vücut, bacak ve ayak olmak üzere altı vücut bölgesi etiketlenmiştir. Model eğitimi YOLOv8 mimarisinin beş farklı versiyonu (n, s, m, l, x) ile gerçekleştirilmiştir. Tüm modeller aynı hiperparametre değerleri ile eğitilmiştir. Modellerin performansları kesinlik, duyarlılık, mAP50 ve mAP50–95 ölçütleriyle değerlendirilmiştir. En yüksek mAP50 değeri 0,805 ile YOLOv8m iken, en yüksek mAP50-95 değeri 0,466 ile YOLOv8x ile elde edilmiştir. En düşük mAP50 değeri 0,722 ve mAP50-95 değeri 0,406 YOLOv8n modelinde olduğu gözlenmiştir. Elde edilen performans ölçütlerine göre geliştirilen modelin su altı insan ve vücut bölgesi tespitinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a deep learning-based object detection system was developed to facilitate human detection in underwater search and rescue operations. The aim was to develop a highly accurate model from underwater images to address challenges encountered in underwater environments such as low visibility, blur, and light refraction. In this context, a multi-class dataset was created using images of people underwater. This dataset consists of a total of 4,385 images obtained from 119 different videos selected from social media platforms. Each image labeled six body regions: head, arm, hand, body, leg, and foot. Model training was performed using five different versions of the YOLOv8 architecture (n, s, m, l, x). All models were trained with the same hyperparameter values. Model performance was evaluated using precision, sensitivity, mAP50, and mAP50–95 metrics. The highest mAP50 value was 0.805 for YOLOv8m, while the highest mAP50-95 value was 0.466 for YOLOv8x. The lowest mAP50 value was 0.722 and mAP50-95 value was 0.406 for YOLOv8n. The obtained performance criteria indicate that the developed model can be used for underwater human and body part detection.