MOBILE BIM IMPLEMENTATION & LEAN ASSESSMENT A CASE STUDY OF DIGITAL TRANSFORMATION ON A MEGA AIRPORT PROJECT
MOBİL BIM UYGULAMASI & AKILCI DEĞERLENDİRME BİR MEGA HAVALİMANI PROJESİNDEKİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN BİR VAKA ÇALIŞMASI
  1. Tez No: 972274
  2. Yazar: YASİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. SEPEHR ABRİSHAMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Unıversıty Of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektöründe üretkenliği, verimliliği ve genel üretim kalitesini artırmak için geliştirilen iki yöntem bulunmaktadır. Bu iki uygulama günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır: Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve Akılcı İnşaat (Lean construction). Ancak hem BIM hem de Lean uygulamaları, özellikle tasarım aşamalarında ve özellikle ofis ortamlarında gerçekleştirilen belirli görevlerle sınırlıdır. Bu makalenin temel odak noktası, 6D BIM kullanılarak sonuçlandırılan Lean uygulamaları aracılığıyla elde edilen belirli faydaları incelemektir. En önemli vurgu, inşaat sahalarında gerçekleştirilen dijital dönüşümlerde olacaktır. Vaka çalışmasında durumu detaylı bir şekilde tartışmak için, tasarım ve mühendislikle başlayan BIM süreçleri incelenmiş, ardından inşaat kısmına geçilmiş ve nihayet tesislerin yönetimi ile sonuçlanmıştır. Temel vurgu, inşaat sahalarındaki tabletler aracılığıyla tasarım bilgilerinin mobil BIM ile sunulması üzerinedir ve bu teknolojik ilerlemenin, inşaat sahalarında BIM uygulamalarının yardımıyla, Akılcı İnşaat prensiplerinin de başlangıçtan itibaren uygulandığı görülmüştür. Uygun BIM uygulamalarını doğru teknolojik ilerlemelerle birleştirerek, stratejik uygulama ve genel organizasyonun dönüşümü ile en üst düzeyde başarı elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the construction sector, two procedures have been developed to increase the productivity, efficiency and overall quality of the production. These two applications are widely used today; Building Information Modeling (BIM) and Lean construction. Yet both (BIM and Lean) practices are limited with some specific tasks that are particularly performed in the design phases and specifically in the office environments. The major focus of this paper will be to examine the particular benefit comprehensions by means of the Lean practices concluded by utilizing the 6D BIM in the case study. The most central emphasis will be on the digital transformations that are executed on the construction locations and sites. In order to thoroughly discuss the case, a deep analysis has been done that examined the BIM processes starting with the design and engineering, afterwards renovating to the construction part and then ultimately concluding with the management of the facilities. The main emphasis is put on the mobile BIM delivery of the design information with the help of tablets on the construction sites, and it has been seen that by using this technological advancement in the construction sites with the help of BIM practices, the principles of Lean construction are also accomplished from the very beginning. By using the proper BIM practices along with the up-to-date technological advancement, strategic implementation as well as the transformation of the overall organisation, the utmost achievement can be realized.