Bölgesel kalkınma ajanslarının Türkiye ekonomisine etkileri:Trakya Kalkınma Ajansı örneği
Effects of regional development agencies in Turkish economy: Trakya Development Agency case
  1. Tez No: 972430
  2. Yazar: ALBANA BALLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM OKUR DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Planlı ekonomik bir kalkınma düşüncesine geçiş ile Türkiye kalkınma planları tasarlamaya ve uygulamaya koymaya başlamıştır. 1963 yılından itibaren 11 adet Beş Yıllık Kalkınma Planı uygulanmaya konulmuş; günümüzde ise 2024-2028 yıllarını kapsayan On İkinci Kalkınma Planı uygulanmaya devam edilmiştir. Her ne kadar 2000'li yıllara kadar çeşitli programlar dâhilinde vakıf ve idareler kalkınma planlarının uygulayıcıları olmuş olsa da bu durum Kalkınma Ajanslarının kurulmaya başlanması ile yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve yerel kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla belirlenen bölgedeki kamu ve sivil toplum aktörlerine mali ve teknik destek verme amacıyla kurulmuş olan 26 adet kalkınma ajansı mevcuttur. Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA)' da bu ajanslar içerisinde 2009 yılında TR21 bölgesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş ve 16 yıldır faaliyetlerini bu amaçla sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de bulunan bölgesel kalkınma ajanslarının genel bir değerlendirilmesi yapılarak Trakya Kalkınma Ajansı özelinde kalkınma ajanslarının ekonomiye katkılarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde bölge ve bölgesel kalkınma teorilerinin kavramsal çerçeveleri, ikinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de bölgesel kalkınma politikaları, üçüncü bölümde kalkınma ajansı örnekleri ve dördüncü bölümde ise Trakya Kalkınma Ajansı detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the shift toward planned economic development, Turkey began preparing and implementing development plans. Since 1963, eleven Five-Year Development Plans have been carried out, and currently, the Twelfth Development Plan (2024–2028) is underway. Until the early 2000s, various public institutions and foundations were responsible for implementing these plans. However, the establishment of Development Agencies marked the beginning of a new phase. Today, there are 26 development agencies in Turkey, established to provide financial and technical support to public and civil actors in designated regions, aiming to enhance cooperation among public institutions, NGOs, and the private sector, and to promote the efficient use of local resources. The Trakya Development Agency (TRAKYAKA), founded in 2009 to serve the TR21 region (Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ), has been operating for 16 years with this mission. This study aims to provide a comprehensive evaluation of regional development agencies globally and in Turkey and to analyze the contributions of development agencies to the economy, with a specific focus on the Trakya Development Agency. The study is structured into four sections: the first outlines conceptual frameworks of regional and regional development theories; the second explores regional development policies in the world and Turkey; the third presents examples of development agencies; and the fourth offers a detailed examination of the Trakya Development Agency.