Sanal para uygulama ortamları ve etkileri
Virtual money application arcas and effects
  1. Tez No: 97248
  2. Yazar: AYLA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ SANAL PARA UYGULAMA ORTAMLARI VE ETKİLERİ Ayla YAZICI İktisat Anabilim Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof.Dr. Nüvit OKTAY Fînans dünyası çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Değişimi güdüleyen başlıca güçler ise, yeni teknolojilerin gelişimi ve dünya çapında finansal bağlantıların artmasıdır. İletişim maliyetlerindeki azalma, bu değişimlerin bir çoğunu motive etmiştir. Yıllardır nakit para yerine başka ödeme yöntemleri (çek, kredi kartı gibi) kullanılmaktadır. Fakat şimdi Internet üzerinde yapılan elektronik ticaretin ortaya çıkması ile, bu yöntemlerin yeterince etkin olmadıkları görünmektedir. Bu nedenle yeni elektronik ödeme sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Tüketicilere, Internet üzerinden güvenli alışveriş yapmaları için, çeşitli elektronik ödeme sistemleri sunulmaktadır. Ayrıca bazı modeller, banknot ve bozukluk para için direkt bir ikame olan ve akılh kartlar üzerinde saklanan sanal para sağlamaktadırlar. Sanal para ile gerçekleştirilen ödeme sistemlerinin gelişiminin sunduğu müthiş fırsatların yamnda, kara para aklama, vergiden kaçınma ve senyoraj kayıpları gibi birçok yasal sorunları da beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world of finance is changing rapidly. Key forces driving the change are the development of new technologies and the growth of worldwide financial linkages. The declining cost of communications has driven many of these changes. Using some kind of substitutes for cash (cheque, credit card, e.g.) for several years, now with the emergence of electronic commerce on the Internet, these systems seem not to be effective enough. So, new electronic payment systems have to be developed. Various electronic payment schemes are offered to consumers for making secure purchases on the Internet. There are also some schemes providing digital money, which is stored on smart cards, as a direct substitute for banknotes and coins. Most of these systems are still tested in pilot areas. The development of the payment systems with digitla money offers enormous opportunities, as well es enormous regulatory concerns like money laundering, tax evasion, seigniorage losses.