Tur operasyonlarında charter kullanımı ve tercih edilme nedenleri üzerine bir araştırma
The Use and preference reasons of charter flights in tour operations
  1. Tez No: 97249
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAVİ AHİPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TUR OPERASYONLARINDA CHARTER SEFERLERİN KULLANIMI VE TERCİH EDİLME NEDENLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gökçe ÖZER Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. Suavi AHİPAŞAOĞLU Günümüzde seyahat ve havayolu ulaştırması birbirlerinden ayrılmaz bir hale gelmiştir. Seyahat sektörünün temel girdilerinden birini oluşturan taşımacılık alanında havayolu ulaştırması hız, güvenlik ve konfor gibi avantaj lanndan dolayı, turist taşımacılığında öncelikli olarak tercih edilen ulaştırma türüdür. Tur operatörleri, düzenledikleri paket turlarda, sahip olduğu fiyat ve planlama avantajları nedeniyle charter sefer yapan havayollarını ağırlıklı olarak kullanmaktadırlar. Bu çalışmanın birinci bölümünde turizmin can damarı olan seyahat acentalan ve tur operatörleri ana hatları ile tanıtılmıştır ve havayolu ulaştırması çeşitli yönleri ile ele alınarak havayolu ile turizm arasındaki ilişki yorumlanmıştır. İkinci bölümde charter işletmelerin gelişimi, işleyişleri ve tur operatörleri ile olan ilişkilerinin boyutlarından söz edilerek Türkiye'deki charter işletmeler tanıtılmıştır. Son bölümde ise Türk tur operatörlerinin charter işletmeleri neden tercih ettiklerini belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlan, Türkiye'deki tur operatörlerinin yurt dışına düzenledikleri paket turlarında charter seferleri, fiyat ve planlama avantaj lanndan dolayı tercih ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Nowadays, travelling and air transportation has become inseperable aspects in tourism. Among the transportation facilities, which are some of the major inputs of travel sector, air transportation is prefered with the highest priority due to it's speed, security and comfort. Tour operators, in their package tours, are using the charter flights more frequently because of their costs and planning advantages. In the first chapter of the study, tour operators and travel agents, which are the fundamentals of tourism, are diagnosed and air transportation is examined and relation between air transportation and tourism is interpreted. In the second chapter, the development and operations of charter companies as well as the types of relationship with the tour operators are mentioned and the charter companies in Turkey are introduced. In the final chapter results of the research reveal that the Turkish tour operators prefered charter flights due to the advantages in cost and planning in organizing packet tours.