Development of a loading protocol for steel beam-to-column connections
Çelik kiriş kolon birleşimleri için yükleme protokolü geliştirilmesi
  1. Tez No: 972488
  2. Yazar: KAAN BIÇAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Moment aktaran çelik çerçeve (MAÇÇ) sistemlerinde bağlantı elemanlarının tasarımı, yapının genel performansı üzerinde kritik bir rol oynamakta olup, bu bağlantı elemanlarının sismik aktiviteler sırasında hasar görmesi önemli kayıplara yol açabilmektedir. Mevcut ve yeni geliştirilen bağlantı tiplerinin sismik performanslarının değerlendirilmesi, güvenilir bir tasarım için gereklidir. Bu bağlamda, bağlantı elemanlarının sismik davranışına ilişkin bilgiler edinmek amacıyla tersinir tekrarlanır yükleme protokolleri kullanılmaktadır. Bu yükleme protokollerinin gerçek davranışı doğru bir şekilde yansıtması ve yeterli düzeyde güvenli kalması önemli olmakla birlikte, bağlantı elemanlarının maliyetlerini gereksiz şekilde artırabilecek aşırı korumacı varsayımlardan da kaçınılması gerekmektedir. Bu çalışmada, mevcut standartlara uygun şekilde ve MAÇÇ kirişlerinde sismik aktiviteler sırasında görülebilecek dayanımdaki azalma etkileri dikkate alınarak modellenen MAÇÇ sistemlerinin davranışı, uzak ve yakın fay yer hareketleri altında incelenmiştir. Yer hareketlerinin ölçeklenmesi sırasında, birinci doğal titreşim periyodunun 0.2 ila 1.5 katı aralığındaki periyotlara karşılık gelen spektral ivme değerlerinin, maksimum öngörülen deprem ve tasarım depremi seviyelerini aşması sağlanmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda, yapıların seçilen yer hareketi setinden bağımsız olarak asimetrik bir davranış sergilediği belirlenmiştir. Bu kapsamda, mevcut AISC 341-22 yükleme protokolünden farklı olarak, yapının gözlemlenen asimetrik davranışını analitik olarak temsil eden birleştirilmiş bir yarı-statik tersinir tekrarlanır yükleme protokolü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In moment-resisting frame (MRF) systems, the design of connection elements plays a critical role in the overall structural performance, and damage to these elements during seismic events may lead to significant losses. The evaluation of the seismic performance of both existing and newly developed connection types is essential for reliable design. In this context, cyclic loading protocols are crucial to obtain information regarding the seismic behavior of connection elements. While it is important that these loading protocols accurately reflect the actual behavior and maintain an adequate level of safety, overly conservative assumptions that may unnecessarily increase the cost of connection elements should be avoided. In this study, the behavior of MRFs, designed according to current standards and considering deterioration effects, has been investigated under far-field and near-field ground motion sets. During the scaling of ground motions, it has been ensured that the average spectral acceleration values corresponding to periods between 0.2 and 1.5 times the fundamental period exceed the maximum considered earthquake (MCE) and design earthquake (DE) levels. Unlike the commonly adopted AISC 341-22 loading protocol, the proposed protocol emphasizes the nonsymmetrical behavior of the structure, which has been observed to occur independently of the selected ground motion set. Within this scope, a unified quasi-static cyclic loading protocol that analytically represents the nonsymmetric behavior of the structure has been developed.