Tanzimat Devri'nde vergi sisteminde yapısal reformlar (1839-1876)
Reforms made on tax system's in Tanzimat Period (1839-1876)
  1. Tez No: 97250
  2. Yazar: FİLİZ DÜRÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
YÜKSEK LtSANS TEZ ÖZÜ TANZİMAT DEVRİ'NDE VERGÎ SİSTEMİNDE YAPILAN REFORMLAR (1839- 1876) Filiz DÜRÜMOĞLU Tarih Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2000 Danışman: Prof. Dr. Cahit Yalçın BtLlM Tanzimat'a kadar uzanan dönem içinde Osmanlı vergi sistemi Şer' i Vergiler (Tekâlif-i Şer'iyye) ve Örfi Vergiler (Tekâlif-i Örfiyye) olmak üzere iki temel gruba ayrılmıştı. Şer' i vergiler kuralları Fıkıh kitaplarında yazılı ve dağıtımı Şeriat hükümlerine dayanan vergilerdi. Örfi vergiler ise devletin yürütme ve uygulama görevini yapmakta olan örf organlarınca konulmuş, vergi kanunlarına dayanan vergilerdi. Osmanlı Devleti yükselme döneminde sürekli olarak topraklarını genişlettiğinden, gelir açısından bir problem çıkmamıştı. Ancak devletin çöküş yıllarında sürekli toprak kaybetmeye başlaması, gelirlerin de azalmasına neden oldu. Bu durumda maliyede özellikle de vergi alanında reform yapılması konusunu gündeme getirdi. Tanzimat döneminde yapılan vergi reformlarında; gelir ile ödeme gücüne dayalı bir vergi sisteminin oluşturulması, vergi toplama yöntemlerinin düzenlenmesi, yeni vergilerin konulması, eski vergilerin düzeltilmesi, vergi tasnif şekillerinin değiştirilmesi, vergi muafiyetlerinin kaldırılması gibi adımlar atıldı. Tanzimat devrinde vergi reformlarına paralel olarak mali kurumların düzenlenmesi, bütçe ve hazine konularında düzenlemeler yapılması gibi önlemler alındı. Bütün bu verilere dayanılarak; Tanzimat devri, Osmanlı vergi sisteminin değişime uğradığı bir aşama olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill MASTER PROGRAMME THESİS REFORMS MADE ON TAX SYSTEM'S IN TANZİMAT PERIOD (1839-1876) Filiz DÜRÜMO?LU Science of History The Anatolian University, Institution of Social sciences, January 2000 Adviser: Prof. Dr. Cahit Yalçın BÎLÎM Ottoman tax system had been devided into two main groups called cannonical and common usage Taxes till the Political Reforms of Abdülmejid. Canonical Tax's laws were written in Islam law books and its delivery were depended on canoncial laws. Common Usage Taxes were depended on the laws which were put in a sevice by Usage instruments which were responsible for running and practising. As the Ottoman Government had enlarged its lands during the development session. They had no difficulty in income. But during its period of decline they started loosing its lands which caused the decrease of its income. Under this circumstence the need of reform occurred especially in the field of taxes. There had been several steps taken in the tax reforms during the Political Reform of Abdülmejid; sych as; Tax Organizations which were based or the rate of income, reorganization of tax collection systems new tax systems of reorganization of old tax systems and some tax classification and abolishment of tax exemption. Through this reform age same precautions were taken such as reorganizations in the field of budget and treause paralling to financial Instutions reforms. Depending on all these datas, during political Reforms of Abdülmejid can be considered as a perrod of time when Ottoman Tax system faced very important changes.