Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi tutumları ile sportmenlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the examination of the relationship between secondary school students' physical education course attitudes and sportsmanship behaviors
- Tez No: 972614
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ CAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Beden eğitimi dersi ile sportmenlik kavramlarının her yaş grubundan bireylere sağladığı katkılar büyüktür. Bu katkılar hem fiziksel hem de zihinsel ve sosyal açılardan olabilmektedir. Bu düşüncelere istinaden mevcut çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi tutumları ile sportmenlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, basit örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 279 (149 kadın, 130 erkek) oluşturmuştur. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu, ”Ortaöğretim Öğrencileri İçin Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği“ ile ”Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği" kullanılmıştır. Çalışmada öğrencilerin hem beden eğitimi dersi hem de sportmenlik davranışlarını değerlendirmek için T-Test ve ANOVA testi uygulanmıştır. Ayrıca ölçekler arasındaki ilişki, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) testiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgusu T-Testi sonuçlarına göre, cinsiyet ile beden eğitimi dersi tutum ve beden eğitimi dersi sportmenlik davranışlarında anlamlı farklılıklar olmadığı belirlenmiştir. Ancak, öğrencilerin derslerde sportmence davranış sergileme durumları incelenmiş hem beden eğitimi dersi tutum hem de beden eğitimi dersi sportmenlik davranışlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. YEM analizi sonuçlarına göre ise, OÖBDTÖ ile BEDSDÖ arasındaki yol kat sayısı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, beden eğitimi dersine karşı tutum, beden eğitimi dersi sportmenlik davranışlarını anlamlı şekilde yordamaktadır diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The benefits of physical education and sportsmanship for individuals of all ages are significant. These benefits can be physical, mental, and social. Based on these considerations, the purpose of the current study was to examine the relationship between middle school students' attitudes toward physical education and sportsmanship behaviors. A correlational screening model was employed in this study. The study group consisted of 279 individuals (149 females, 130 males), selected through simple sampling. The study used the“Personal Information Form,”the“Physical Education Class Attitude Scale for Secondary School Students,”and the“Physical Education Class Sportsmanship Behavior Scale.”T-Test and ANOVA tests were applied to evaluate both the students' physical education class and sportsmanship behaviors in the study. Additionally, the relationship between the scales was evaluated using the Structural Equation Model (SEM). According to the results of the T-Test, it was determined that there were no significant differences in physical education class attitudes and sportsmanship behaviors by gender. However, when the students' sportsmanship behaviors were examined during classes, significant differences were found in both physical education class attitudes and sportsmanship behaviors. According to the SEM analysis results, the path coefficient between the PSAS and BEDSS was found to be statistically significant. In conclusion, we can say that attitude towards physical education class significantly predicts sportsmanship behaviors in physical education class.