Chelidonium majus'dan yeşil sentez ile hazırlanan gümüş nanopartiküllerin antimikrobiyal antioksidan aktivitesi ve kolorektal kanser üzerindeki antikanser etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antimicrobial, antioxidant, and anticancer activities of silver nanoparticles synthesized via green synthesis from Chelidonium majus against colorectal cancer
  1. Tez No: 972619
  2. Yazar: SHAFA GURBANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Gümüş nanopartiküller (AgNP'ler), biyomedikal uygulamalarda bulunan birkaç metalik nanopartikül arasında en önemli nanomalzemelerden biridir. AgNP'lerin, nanobilim ve nanoteknolojide, özellikle nanotıptaki yeri oldukça mühimdir. Çeşitli soy metaller, farklı amaçlar için kullanılsa da AgNP'ler kanser teşhisi ve tedavisindeki potansiyel uygulamalara odaklanmıştır. Kimyasal sentez aşamasında kullanılan kimyasallar, çevreye ve canlılara ciddi zarar verebilmektedir. Bu sayılan dezavantajlar nedeniyle fiziksel ve kimyasal yöntemlerin kullanımı sınırlıdır. Bu metotlar, yerini daha çevre dostu ve ucuz bir metot olan biyolojik metoda bırakmaktadır. Biyolojik metotta bulunan yeşil sentez için bitkiler, bakteriler, mantarlar ve algler nanopartiküllerin sentezinde genellikle bulunmaktadır. Biyolojik yöntemlerle nanoparçacık sentezi kısa sürede tamamlanabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu yöntem yüksek verim sağlarken üretim maliyetlerini de kayda değer biçimde azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (AgNPs) are among the most important nanomaterials used in biomedical applications among various metallic nanoparticles. AgNPs hold a significant place in nanoscience and nanotechnology, particularly in the field of nanomedicine. Although various noble metals are utilized for different purposes, AgNPs have attracted considerable attention for their potential applications in cancer diagnosis and therapy. However, the chemicals used during chemical synthesis can cause serious harm to the environment and living organisms. Due to these disadvantages, the use of physical and chemical methods is limited. These methods are increasingly being replaced by the more environmentally friendly and cost effective biological method. In the biological approach, green synthesis commonly involves the use of plants, bacteria, fungi, and algae for the synthesis of nanoparticles. Nanoparticle synthesis via biological methods can be completed in a short time and not only provides high yield but also significantly reduces production costs.