Bursa, Uludağ, Soğukpınar çevresinden toplanarak hazırlanan Herba Chelidonii droğu üzerinde DAB 9'A göre kalite kontrol çalışmaları ve Boranköy, Malatya' dan toplanmış Haplophyllum Cappadocicum spach. üzerinde anatomik
- Tez No: 44378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKAY ARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
-198- OZET Bu araştırmada birinci proje olarak Bursa ilimizin, Uludağ, Soğukpınar Köyü çevresinde yabani olarak yetişen Chelidonium majus L. bitkisinin muhtelif kısımlarının ve bu bitkiden tarafımızdan hazırlanan Herba ve Radix Chelidonii droglarının anatomik olarak incelenmesine ilaveten anılan drogların DAB 9'a göre kalite kontrol denemeleri yapılmıştır. Bu çerçevede, 9. Alman Farmakopesi'nde anılan drog için istenen total kül, nem ve total alkaloit miktar tayini denemeleri ile droğun teşhis ve saflık kontrolü amacıyla yapılması istenen İTK çalışması da gerçekleştirilmiştir. Anılan farmakopede istenmiş olmamasına karşın aynı farmakopede yer almış olan yöntemden yararlanılarak sülfat külü miktar tayini de yapılmıştır. Buna ilaveten drogların taşıdıkları ana alkaloitlerin en önemlileri olan chelidonine ve protopine'in miktarları, biri spektrometrik diğeri ise optik dansitometrik esaslı iki farklı yöntem kullanılarak tayin edilmiştir. Ayrıca optik dansitometrik esaslı yöntem tarafımızdan DAB 9'dan yararlanılarak modifiye edildikten sonra bir örnekte de uygulanarak denenmiştir.-201- herb. As the second project of our study, Haplophyllum cappadocicum Spach. which is a species of Haplophyllum genus, collected from Boranköy (Malatya) and being phytochemically investigated in our department for its quinoline group alkaloids, coumarines and especially for its lignans, has been anatomically investigated.
Özet (Çeviri)
in this study, as the first project, various parts of Chelidonium majus L. grovving wildly in Uludağ, Soğukpınar Village (Bursa) surroundings have been anatomically investigated. in addition, anatomical investigations of Herba and Radix Chelidonii, prepared from this plant, have been carried out and also their quality control determinations have been conducted according to DAB 9. in this concept, determinations of alkaloids by T.LC and assays for, ash, humidity and total alkaloidal content of Herba and Radix Chelidonii have been carried out. Although it is not included in the monography of Herba Chelidonii, an assay for sulphate ash has been studied by using the method mentioned in DAB 9. The contents of chelidonine and protopine, the most important principal alkaloids of Herba and Radix Chelidonii, have been guantitatively determined by two different methods based on spectrometry and optical densitometry. Furthermore, the method based on optical densitometry, which is modified by using the method in DAB 9, has been assayed on the-201- herb. As the second project of our study, Haplophyllum cappadocicum Spach. which is a species of Haplophyllum genus, collected from Boranköy (Malatya) and being phytochemically investigated in our department for its quinoline group alkaloids, coumarines and especially for its lignans, has been anatomically investigated.