Cumhuriyet dönemi Gaziantep'in meşhur hafızları
Hafizs raised in Gaziantep during the Republican period
- Tez No: 972690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslam dininin temel kaynağı Kur'ân-ı Kerim'dir. İslamî açıdan Kur'ân öğrenimi ve öğretimi önem arz etmektedir. Kıraat ilmi de doğrudan Kur'ân-ı Kerim'in metninin okunuşu ile ilgilenmektedir. Bu durum da kıraat ilminin öğrenilmesini ve öğretilmesini zorunlu bir ilim haline getirmektedir. Kur'ân öğretimi hiçbir koşulda ve dönemde kesintiye uğramamıştır. Bu başarının asıl mimarı ise hafızlar ve onların çabalarıdır. Bu kişiler; sosyal yaşamın ve siyasi olayların insan düzenini etkilediği, imkânların sınırlı ve dar olduğu bilhassa savaş gibi olağanüstü durumlarda Kur'ân ilminin öğretimi için bütün gayretlerini ortaya koyarak, sonucu ne olursa olsun tüm riskleri göze alarak bu ilmi belletmeyi kendilerine görev bilmişlerdir. Aynı zamanda bu kişiler bulundukları bölgede Kur'ân öğreniminin gelişmesine ve ilerlemesine de katkı sağlamışlardır. Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Gaziantep'in meşhur hafızları ve Kur'ân eğitim ve öğretimi için sarf ettikleri çabalar ele alınmaktadır. Siyasi açıdan zorlu bir dönemde yetişen bu âlimlerimizin hayatları hakkında literatürde yeterli bilgi olmaması böyle bir çalışmanın yapılmasını gerekli kılmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında Gaziantep ve siyasi durumundan bahsedilerek o dönemdeki şartlar ele alınmaktadır. Ardından okuyucunun birinci bölümde kıraat ilminin inceliklerine yer verilerek okuyucunun çalışma esnasında sıklıkla karşılaşacağı konu ile ilgili ıstılahlar hakkında bilgi verilmektedir. Aynı zaman da bu zorlu görevi yerine getiren hafızların nasıl bir eğitim sürecinden geçtikleri gözler önüne serilerek hafızlık müessesesine ve önemine temas edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise hafızların hayatlarından bahsedilerek tespit edilen eserleri incelenmektedir. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgular göz önüne alınarak genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary source of the Islamic religion is the Holy Quran. From an Islamic perspective, learning and teaching the Quran hold great importance. The science of Qira'at (recitation) directly deals with the pronunciation of the Quranic text. This makes the learning and teaching of Qira'at a compulsory field of study. Quranic education has never been interrupted under any circumstances or during any period. The true architects of this success are the hafizes (those who have memorized the entire Quran) and their efforts. These individuals, even in extraordinary situations like war, when social life and political events affected human order, and resources were limited and scarce, exerted all their efforts to teach the science of the Quran. They undertook this as their duty, taking all risks regardless of the outcome. At the same time, these individuals also contributed to the development and advancement of Quranic learning in their respective regions. This study examines the famous hafizes of Gaziantep during the Republican Period and their efforts in Quranic education and teaching. The lack of sufficient information in the literature about the lives of these scholars, who grew up during a politically challenging period, necessitates such a study. The introduction of the study discusses Gaziantep and its political situation, addressing the conditions of that era. Following this, the first chapter delves into the intricacies of the science of Qira'at, providing information about the terminology related to the subject that the reader will frequently encounter during the study. It also sheds light on the training process of the hafizes who undertake this challenging task, touching upon the institution of hafizship and its significance. The second chapter of the study discusses the lives of the hafizes and examines their identified works. In the conclusion, a general evaluation is made based on the findings obtained.