XIX. yüzyıl'da Kars Sancağı'nda askeri teşkilat (1826-1876)
XIX. Military organization in the Sanjak of Kars in the 19th century (1826–1876)
  1. Tez No: 972691
  2. Yazar: SERAP ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, Osmanlı askerî reformlarının Avrupa etkisiyle nasıl şekillendiği, modern askerî okulların kuruluşu ve yabancı danışmanların Osmanlı ordusuna katkıları analiz edilmektedir. Ayrıca, Osmanlı-Rus Savaşları ve Kırım Savaşı bağlamında ordunun stratejik yapısı değerlendirilerek reformların savaş performansı üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Bu tez, Kars'taki Osmanlı askerî yapılanmasının kurumsal gelişimini, savunma stratejilerini ve modernleşme süreçlerini ele almaktadır. Ayrıca, klasik Osmanlı askerî sisteminden Asakir-i Mansure ordusu yapılanmasına geçiş süreci incelenirken, Kars'ın Osmanlı-Rus Savaşları bağlamında oynadığı stratejik rol detaylandırılmaktadır. Bu bağlamda, garnizon birliklerinin teşkilatlanması ve Kars Kalesi'nin askerî operasyonlardaki merkezî işlevi analiz edilerek Osmanlı'nın bölgesel güvenlik politikalarına etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Osmanlı askerî teşkilatının Kars'taki yapısı, imparatorluğun sınır güvenliği ve askerî reformları açısından kritik bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışma, Osmanlı askerî tarihine yönelik akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how Ottoman military reforms were shaped by European influence, the establishment of modern military schools, and the contributions of foreign advisors to the Ottoman army. Furthermore, the strategic structure of the army is evaluated within the context of the Russo-Turkish Wars and the Crimean War, and the impact of these reforms on combat performance is discussed. This thesis examines the institutional development, defense strategies, and modernization processes of the Ottoman military structure in Kars. Furthermore, it examines the transition from the classical Ottoman military system to the Asakir-i Mansure army structure, detailing the strategic role Kars played in the context of the Russo-Turkish Wars. In this context, the organization of garrison units and the central role of Kars Castle in military operations are analyzed, and their impact on Ottoman regional security policies is assessed. In conclusion, the structure of the Ottoman military organization in Kars constitutes a critical example in terms of the empire's border security and military reforms. This study aims to contribute to the academic literature on Ottoman military history.