Çerçeve sözleşmeler
Framework contracts
  1. Tez No: 972721
  2. Yazar: YAĞMUR ÖYKÜ YÖNET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BERAT GÜRZUMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çerçeve sözleşme, tarafların münferit sözleşme ilişkisinin/ilişkilerinin tabi tutulacağı esaslar üzerinde anlaşmalarına olanak sağlayan hukuki enstrümandır. Uygulamada sıklıkla karşılaşılmasına rağmen, Türk Hukuk literatüründe bu kavram üzerinde kapsamlı şekilde çalışılan eserlerin azlığı ve beraberinde getirdiği bazı soruların öğretide cevapsız bırakılması, çerçeve sözleşme kavramının Borçlar Hukuku merkezinde incelenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde 'Çerçeve Sözleşme Kavramı ve Hukuki Niteliği' incelenecektir. İkinci Bölümde 'Çerçeve Sözleşmenin Kurulması ve İçeriği', nihayet üçüncü ve son bölümde ise 'Çerçeve Sözleşme ve Münferit Sözleşme Arasındaki İlişki ve Bu İlişkinin Uygulanacak Kurallar Açısından Doğurduğu Sonuçlar' değerlendirilecektir. Çalışma boyunca Borçlar Hukukunun temel esasları rehber kabul edilmekle birlikte, çerçeve sözleşme kavramının kendine özgü özellikleri de dikkate alınarak öğretide kabul gören yaklaşımların aksine kabuller sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
A framework contract is a legal instrument that enables the parties to agree on the principles to which their individual contractual relationship(s) will be subject. Although frequently encountered in practice, the scarcity of works comprehensively examining this concept in Turkish legal literature and the resulting unanswered questions in doctrine have necessitated an examination of the concept of the framework agreement within the context of the Law of Obligations. The study consists of three sections. The first section will examine the“Concept and Legal Nature of Framework Agreements”. The second section will address the“Establishment and Content of Framework Agreements”, and finally, the third and last section will evaluate the“Relationship between Framework Agreements and Individual Agreements and the Consequences of this Relationship in terms of the Applicable Rules”. Throughout the study, the fundamental principles of the Law of Obligations will be taken as a guide, but contrary to the approaches accepted in doctrine, assumptions that take into account the unique characteristics of the concept of a framework agreement will be presented.