Çalışma ilişkilerinde çerçeve sözleşmeler
Framework agreements in labour relations
  1. Tez No: 388873
  2. Yazar: ÖZLEM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çerçeve sözleşme, hukukun diğer alanlarında olduğu gibi toplu iş hukuku alanında da tarafların çok düzeyli hukuki işlemlerine ilişkin, genel esasların ve asgari ortak unsurların belirlenmesinde kullanılan kalıp bir sözleşme türüdür. Çok uluslu şirketler nezdinde imzalanan, asgari çalışma standartlarının tespiti ve uygulanması amacına hizmet eden uluslararası çerçeve sözleşmeler ile Avrupa Birliği Hukuku düzeyinde yapılan ve ulusal çalışma ilişkilerinin uyumlaştırılması amacına hizmet eden sektörel ve sektörlararası çerçeve sözleşmeler, uluslararası çalışma ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. Ulusal düzeydeki çalışma ilişkilerinde kullanılan çerçeve sözleşme yapılarının ise her bir ülkeye özgü, farklı içerik ve niteliklere sahip olduğu görülmektedir. Ülkemizde ilk defa 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile yasal düzenlemeye kavuşturulan çerçeve sözleşme de tarafları, içeriği, kuruluşu, şekli ve hukuki niteliği bakımından, kendinden önceki ve diğer ülkelerdeki uygulamalardan oldukça farklıdır. Kanunun yürürlüğe girmesinden bu yana henüz uygulaması görülmeyen bu sözleşme türünün uygulanması halinde, Kanundaki yetersiz ve belirsiz düzenlemeler sebebiyle birtakım sıkıntıların yaşanması muhtemeldir. Çalışmanın özünde çalışma ilişkilerinde çerçeve sözleşme ve bu niteliği haiz uygulamalar, Türk ve yabancı ülkelerin ulusal çalışma ilişkileri sistemi, Avrupa Birliği Hukuku düzeyindeki uygulamalar ve uluslararası çerçeve sözleşmeler göz önünde bulundurulmak suretiyle incelenmiştir. Birinci bölümde genel olarak çerçeve sözleşme kavramı ve uluslararası çalışma ilişkilerinde çerçeve sözleşmelerin yeri ortaya konmuştur. Bu kapsamda başta Borçlar Hukukuna ilişkin kaynaklar da olmak üzere, doktrin görüşleri ve sözleşmelerin uygulanmasını inceleyen araştırma raporlarından yararlanılmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye çalışma ilişkilerinde çerçeve sözleşmenin yeri, mevcut düzenlemeler, doktrin tartışmaları, çerçeve niteliğine benzer geçmiş uygulamalar ve ilgili taraflar ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Framework agreement is a standardized agreement type used to determine general principles and minimum common elements in regard to multi-level legal transactions of the parties as in the other branches of law, also in the field of labour law. International framework agreements signed with the multinational companies and also which contribute to applying and determining minimum labour standards and sectoral and inter-sectoral framework agreements made at level of the European Union Law, which also support the conformity of national labour relations occupy important position in international labour relations. It is clearly seen that the forms of framework agreements used for national based labour relations vary in content and components peculiar to each country. The framework agreement regulated legally for the first time in our country with the help of Trade Unions and Collective Bargaining Agreement Act, No. 6356, is highly different from the former implementations in the other countries in terms of parties, content, establishment,form, legal characteristics. In case of implementing the regulations of this agreement that haven't been implemented since the code came into force,it is possible to experience several problems due to inadequate and ambiguous regulations. In study, framework agreement in labour relations and the implementations provided with this feature are analyzed by taking into consideration the system of the national labour relations in Turkey and the other foreign countries,the implementations at level of European Union Law and international framework agreemnts.In the first part,mainly,the notion of the framework agreement and the place of framework agreemens in international labour relations are presented. Within this scope, in addition to sources related with the law of obligations,the views of the teachings, research reports that examine the implementations of the agreements are used. In the second part,the place of the framework agreements in labour relations of Turkey is explained within the context of face to face meetings with the related parties,former implementations similar to the feature of the framework,the disputes of doctrines and current regulations.