Periodontoloji kliniğine başvuran hastalarda siberkondri ve sağlık anskiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of cyberchondria and health anxiety among patients referred to a periodontology clinic
  1. Tez No: 972772
  2. Yazar: ZÜLEYHA PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, periodontoloji kliniğine başvuran bireylerde siberkondri ve sağlık anksiyetesi düzeylerini belirlemek ve bu psikolojik durumların periodontal parametreler, semptomlar ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 98 birey dahil edilmiş; katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Siberkondri Ölçeği ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca klinik olarak plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği, klinik ataşman kaybı, çekilme derinliği ve sondalamada kanama indeksi değerlendirilmiştir. Periodontal durumu farklı olan hasta grupları (sağlıklı, gingivitis, periodontitis) arasında, SCÖ ve SAÖ toplam puanları ile alt boyutları açısından anlamlı farklar gözlenmiştir. Periodontitis grubundaki bireyler hem SCÖ hem de SAÖ bakımından en yüksek puanlara sahiptir. SCÖ ve SAÖ toplam puanı arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon görülmüştür. SCÖ'nün zorlantı, aşırı kaygı, aşırılık ve içini rahatlatma alt boyutları da SAÖ ile benzer şekilde anlamlı ilişkiler göstermiştir. Periodontal semptomlardan diş eti kanaması, hassasiyet, çekilme, mobilite varlığı, her iki ölçeğin alt boyutları ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Klinik parametrelerin tamamı özellikle zorlantı ve aşırı kaygı boyutları ile güçlü korelasyonlar göstermiştir. Sosyodemografik değişkenler incelendiğinde; eğitim düzeyi arttıkça SCÖ ve SAÖ puanlarında anlamlı düşüşler gözlenmiş, sistemik hastalık öyküsü olan bireylerin anksiyete ve siberkondri düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. İnternetten sağlık bilgisi arama sonrası tedaviden vazgeçen bireylerin, SCÖ ve SAÖ düzeyleri anlamlı olarak daha yüksektir. Sonuç olarak periodontoloji kliniğine başvuran hastalarda siberkondri ve sağlık anksiyete düzeyleri saptanarak periodontal hasta gruplarıyla ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of cyberchondria and health anxiety among individuals attending a periodontology clinic, and to examine the associations of these psychological conditions with periodontal parameters, symptoms, and sociodemographic variables. A total of 98 participants were included in the study; each completed the Sociodemographic Information Form, the Cyberchondria Scale, and the Health Anxiety Inventory. In addition, clinical assessments were performed to evaluate plaque index, gingival index, probing depth, clinical attachment level, recession depth, and bleeding on probing. Significant differences were observed in the total and subscale scores of the Cyberchondria Scale and the Health Anxiety Inventory across patient groups with different periodontal statuses (healthy, gingivitis, periodontitis). Participants in the periodontitis group obtained the highest scores on both scales. A strong positive correlation was found between the total scores of the two scales. The subscales of Compulsion, Distress, Excessiveness, and Reassurance on the Cyberchondria Scale also showed significant associations with health anxiety levels. Among periodontal symptoms, the presence of gingival bleeding, sensitivity, recession, and mobility were positively associated with the subscales of both scales. All clinical periodontal parameters demonstrated significant correlations, particularly with the Compulsion and Distress subscales. Regarding sociodemographic factors, higher education level was associated with significantly lower scores on both scales, whereas individuals with a history of systemic disease had higher levels of both cyberchondria and health anxiety.In conclusion, levels of cyberchondria and health anxiety were identified in patients attending the periodontology clinic and were found to be associated with periodontal patient groups.