Cyclosporin A'nın periodontal dokular üzerine etkileri
- Tez No: 9178
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
- 105 - ÖZET Periodontal hastalıkların bir kısmını oluşturan dişeti hiperplazilerinin değişik etyolojik nedenleri arasında Cyc.A kullanımıda bulunmakta ve Cyc.A kullanımı gün geçtikçe yay gınlaşmaktadır. Diş hekimlerinin karşısına bir problem olarak çıkan' Cyc.A kullanımının farklı hastalık gruplarında dişetle- rinde meydana getirdiği değişiklikleri incelemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına 6 behçet hastası, 3 Tip I Diabetes Mellitus ve 3 böbrek nakli geçiren yaşları 15-48 arasında de ğişen 12 hasta alındı, klinik laboratuvar ve histopatolo jik işlemler uygulandı. Ağız hijyeninin hiperplazi oluşumu üze rindeki etkisini değerlendirebilmek için hastalara ağız hij yeni eğitimi verildi, diştaşı temizliği, kök yüzeyi düzeltil mesi yapıldı ve Plak İndeksi, Dişeti Oluğu Kanama İndeksi, Gingival indeks, Periodontal Cep Ölçümleri, Retansiyon ve Hiperplazi indeksi kullanıldı. Tüm bu indeksler hasta ilk müracaat ettiğinde ve sonra ayda birkez olmak üzere 6 ay süre ile tekrarlandı. Ölçümlerin yapılmasından sonra hastaların ağız hijyenleri kontrol edildi. Cyc.A'nın dozu, serum seviyesi ve tükrük seviyesi ile dişeti hiperplazisi arasında ilişki olup olmadığının saptan ması içinde klinik ölçümlerin ve diştaşı temizliğinin yapıl dığı günlerde Cyc.A'nın serum ve tükrük seviyesi Radioimmuno assay yöntemi ile ölçüldü.- 106 - Elektron mikroskobunda incelemek üzere 3 farklı hasta lık grubundan, Gyc.A kullanmayan Behçetli hastalardan ve nor mal dişetinden kesitler alındı. Çalışmanın sonunda klinik ve laboratuvar işlemlerinin sonuçları istatistiksel incelemeye tabi tutuldu. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda hiperplazi ile bakteri plağı, dişeti kanaması, gingival indeks, cep derinli ği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Hi perplazi ile retansiyon indeksi arasındaki ilişki istatistik sel olarak bir anlam taşımıyordu. Cyc.A'nın dozu ile serum ve tükrük seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki olmamasına rağmen serum ve tükrük seviyeleri arasında anlamlı ilişki vardı. Hiperplazi ile doz arasında ilişki saptanırken hiper plazi ile Cyc.A serum ve tükrük seviyesi arasında saptana madı. Histopatolo jik olarak Cyc.A kullanımına rağmen hiper plazi oluşmayan hastalarda epitel ve bağ dokusunda belirgin bir değişiklik olmadığı yalnız bağ dokusu hücresi olan mast hücrelerinin granulalarının yapısal değişiklik gösterdiği saptandı. Hiperplazi oluşan hastallarda epitelde interstitial aralıkların genişlediği, tonoflament ve desmozomlarm azaldı ğı, bağ dokusunda f ibroblastların ve fbiroblastik aktivasyo- nun arttığı, kollagen liflerin, mast ve plazma hücrelerinin sayısının çoğaldığı gözlendi. Periodontal operasyondan sonra alınan dişeti kesitlerinde ise epitel ve bağ dokusunun nor male döndüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
- 107 - SUMMARY Gingival hyperplasia, which is considered as an item in the classification of periodontal diseases, results from many causes. Among these causes, Cyc.A is becoming a wides pread new medication in usage, day by day. This research is planned to find out the effects of Cyc.A usage, which is a problem to the dentist, on the gingival tissue of the people who are graped among their different medical situations. 6 Behçet Disease, 3 Type I diabetus Mellitus and 3 kidney transplantation cases (totally 12 cases) whose ages were in between 15-48, were included in this study. Clinical, laboratory and histopathological examinations were performed. In order to evaluate the role of oral hygine on the hyper plasia, the oral hygine education was given to the patients; scaling and root planing procedures were carried out; the plaque index, bleeding on probing, gingival index, periodontal pocket depth, reattachment and hyperplasia indices were used. All these measurements were made, when the patients first C referred to the clinic, and than once a month, during a 6 months period of time. After the measurements were all being done, patients oral hygine were checked and scaling and root planing were carried out again. In order to find out, if there is a relationship between the gingival hyperplasia and the dose of Cyc.A, and- 108 its serum and saliva levels, the Gyc.A levels of semmand saliva are measured by using the radioimmunoassay method, on the same day when the clinical measurements and scaling were made. The biopsy sections, from healthy gingiva, from 3 different disease group patients and from the Behçet patients who were not using Cyc.A were taken to be examined in the electron microscope- All clinical and labaratory procedure results were evaluated statistically. As result of the evaluation of the statistical data, a significant relation was found between the gingival hyperplasia and the gingival index, bleeding, bacterial plaque and pocket depth; and the relation between hyperplasia and the retantion index was found in significant. Although there was no significant relationship between the Cyc.A dose and the levels of serum and saliva, a significant relationship was found between serum and saliva levels. No relationship was found between hyperplasia and Cyc.A levels in serum and saliva while there was, between hyperplasia and the dose. Histopathologically, in patients without hyperplasia who are using Cyc.A, no important epithelial and connective tissue difference were detected but a structural change was found in the granules of most cells which are the cells of connective tissue. In patients with hyperplasia, on increase in the intercelluler space, a decrease in the number of tonof ilaments and desmosomes, and an increase in the number of fibroblasts and fibrolastic activity, of the connective tissue, an increase in the number of mast and plasma cells and the collagen fibers, were observed. In the biopsy sections which were taken affect the periodontal operation, the epithelial and connective tissues were found normal.