Helleborus vesicarius ekstrelerinin üreaz enzim inhibisyonu ve kantitatif fenolik bileşik analizi
Urease enzyme inhibition and quantitative phenolic compound analysis of helleborus vesicarius extracts
  1. Tez No: 972854
  2. Yazar: ZEYNEP KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Üreaz enzimini inhibe edebilen doğal kaynaklı maddeler üreaz enziminin sebep olduğu hastalıklara karşı tedavi edici ajan olarak kullanılabilir. Helleborus türlerinin geleneksel tıpta mide ülseri tedavisinde kullanılmaları sebebiyle bakterilerin ürettiği üreaz enzimini inhibe etme potansiyaline sahip fitokimyasallar içermeleri muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı endemik Helleborus vesicarius'un antiüreaz aktivitesini saptamak ve içerdiği fenolik bileşikleri kantitatif olarak analiz edip fenolik bileşiklerle antiüreaz aktivite arasında korelasyon kurmaktır. Gereç ve Yöntem: Bitkinin toprak üstü kısımlarından metanol, etanol ve hekzan çözücüleriyle 3 ayrı ekstre hazırlanmış ekstrelerin antiüreaz aktivitelerini tespit etmek için yöntem geliştirilip ticari bir üre test kiti kullanılarak spektrofotometrik olarak analiz yapılmıştır. Bitki ekstrelerinin fenolik bileşik içeriği kromatografik kantitatif analiz yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca yapılan kalitatif analizlerle bitkinin içerdiği sekonder metabolitler araştırılmıştır. Bulgular: Üreaz enzim inhibisyonu analizlerinde pozitif kontrol olarak kullanılan hidrokinon (90,91 µg/mL), %96,3 oranında inhibisyon aktivitesi göstermiştir. Test edilen bitki ekstreleri arasında en yüksek inhibisyon aktivitesi, aynı konsantrasyonda (90,91 µg/mL) uygulanan hekzan ekstresinde %36,89 olarak belirlenmiştir. Bunu %33,96 inhibisyon aktivitesi ile 45,45 µg/mL konsantrasyonda uygulanan hekzan ekstresi izlemiştir. Fenolik bileşik analizinde metanol ekstresinde 3,3250 mg/g kafeik asit, 0,0686 mg/g vanilik asit, 0,0683 mg/g gallik asit; etanol ekstresinde 1,0478 mg/g kafeik asit, 0,4537 mg/g vanilik asit, 0,0340 mg/g klorojenik asit, 0,1572 mg/g 4-hidroksibenzoik asit ve kalitatif analizlerde bitkinin saponin içerdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Ekstrelerin fenolik bileşik içeriklerinin düşük olduğu ve hekzan ekstresinin en yüksek antiüreaz aktivite gösterdiği görülmüştür. Ekstrelerin içerdiği fenolik bileşikler ile antiüreaz aktivite arasında bir korelasyon kurulamamıştır. Hekzan ekstresi fenolik bileşik içermediğinden bitkinin antiüreaz aktivitesinin fenolik bileşiklerden değil saponinler gibi apolar yapılı bileşiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Natural compounds capable of inhibiting urease enzyme may serve as therapeutic agents against diseases caused by urease activity. Due to the traditional use of Helleborus species in gastric ulcer treatment, it is likely that they contain phytochemicals with the potential to inhibit bacterial urease enzymes. The aim of this study is to determine the anti-urease activity of the endemic Helleborus vesicarius, quantitatively analyze its phenolic compounds and establish a correlation between these phenolic compounds and anti-urease activity. Materials and Methods: Three separate extracts were prepared from the aerial parts of the plant using methanol, ethanol and hexane solvents. A method was developed to determine the antiurease activity of the extracts and spectrophotometric analysis was conducted using a commercial urea test kit. The phenolic compound content of the plant extracts was determined using chromatographic quantitative analysis. Additionally, qualitative analyses were conducted to investigate the plant's secondary metabolites. Results: In urease enzyme inhibition assays, the positive control hydroquinone (90.91 µg/mL) showed 96.3% inhibition activity. Among the tested plant extracts, the highest inhibition activity was observed in the hexane extract applied at the same concentration (90.91 µg/mL), with an inhibition rate of 36.89%. This was followed by the hexane extract applied at a concentration of 45.45 µg/mL, which exhibited 33.96% inhibition activity. In the phenolic compound analysis the methanol extract was found to contain 3.3250 mg/g of caffeic acid, 0.0686 mg/g of vanillic acid, 0.0683 mg/g of gallic acid; while the ethanol extract contained 1.0478 mg/g of caffeic acid, 0.4537 mg/g of vanillic acid, 0.0340 mg/g of chlorogenic acid, 0.1572 mg/g of 4-hydroxybenzoic acid and qualitative analyses revealed that the plant contains saponins. Conclusion: The extracts were found to have low phenolic compound content, and the hexane extract exhibited the highest antiurease activity. No correlation was observed between the phenolic compounds present in the extracts and their antiurease activity. Since the hexane extract does not contain phenolic compounds, the plant's antiurease activity is considered to be attributable not to phenolics, but rather to apolar compounds such as saponins.