Büyükbaş ahırlarında kullanılan gübre sıyırıcılarda meydana gelen kuvvetlerin ayrık elemanlar metoduyla analizi
Analysis of forces occurring in manure scrapers used in cattle barns using discrete element method
- Tez No: 972886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, büyükbaş hayvancılık işletmelerinde kullanılan zincirli tip gübre sıyırıcı sistemlerinin maruz kaldığı direnç kuvvetleri ve enerji tüketimi hem deneysel hem de sayısal yöntemlerle analiz edilmiştir. Deneysel aşamada yük hücresi kullanılarak sıyırıcı sisteminin farklı zaman dilimlerindeki kuvvet ve güç değerleri elde edilmiştir. Sayısal analizlerde Ansys Rocky DEM 2024 yazılımı ile ayrık elemanlar yöntemi kullanılmış, ayrıca bulamaç tipi gübre davranışı SPH metodu ile modellenmiştir. Simülasyon ve deneysel veriler karşılaştırılarak sistemin zamanla artan yükleme koşullarındaki performansı analiz edilmiştir. Direnç kuvveti ve güç tüketimi sonuçları arasında %4,6 ile %6,28 oranında sapma tespit edilmiştir. Sonuçlar, DEM tabanlı simülasyonların bu tür sistemlerin ön tasarımı ve optimizasyonunda kullanılabilirliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the resistance forces and energy consumption encountered by a chain-type manure scraper system in a dairy cattle facility were analyzed through both experimental and numerical methods. In the experimental phase, force and power values were recorded using load cells. For numerical simulations, the Discrete Element Method (DEM) was applied using Ansys Rocky DEM 2024 software, and slurry manure behavior was modeled via the Smoothed Particle Hydrodynamics (SPH) method. Simulation and experimental results were compared to assess the system's performance under gradually increasing load conditions. The deviation between measured and simulated force values ranged from 4.6% to 6.28%. Findings suggest that DEM-based modeling offers a reliable framework for the design and optimization of manure scraper systems in livestock facilities.