Ortaokul öğrencilerindeki matematik kaygısının ebeveyn matematik kaygısı ve ebeveyn desteği ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between mathematics anxiety in secondary school students and parental mathematics anxiety and parental support
- Tez No: 972885
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KOZA ÇİFTÇİ KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin matematik kaygısı düzeyleri ile ebeveyn matematik kaygısı, ebeveyn desteği ve baskısı arasındaki ilişkiler incelemek amaçlanmış; ayrıca öğrencilerin matematik kaygısı ile akademik başarıları arasındaki ilişki değerlendirilmek istenmiştir. Bunun yanı sıra, cinsiyet, sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durum gibi bireysel değişkenlerin öğrencilerin kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel model ile yürütülmüştür. Örneklem grubu, Akdeniz Bölgesindeki bir merkez ilçede bulunan ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler arasından olasılıklı örnekleme yöntemlerinden sistematik örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 610 öğrenci ve onların ebeveynlerinden (anne veya baba) oluşan 610 kişilik bir grubu kapsamaktadır. Veriler, Matematik Kaygısı Derecelendirme Ölçeği İlköğretim Formu, Ebeveyn Matematik Kaygısı Ölçeği, Ebeveyn Akademik Başarı Desteği ve Baskısı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin genel matematik kaygısı düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir. Kaygı alt boyutları arasında en yüksek ortalama sınav ve öğretmen kaynaklı kaygılarda görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre kız öğrenciler, tüm alt boyutlarda erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek kaygı düzeyi sergilemiştir. Sınıf düzeyine göre yalnızca işlem kaygısında anlamlı farklılık bulunmuş; beşinci sınıf öğrencileri daha yüksek işlem kaygısı yaşamıştır. Anne eğitim düzeyine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık bulunurken, baba eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzeye göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Spearman korelasyon analizi sonucunda, öğrencilerin matematik kaygısı ile akademik başarıları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin matematik kaygısı ile ebeveyn matematik kaygısı ve ebeveyn baskısı arasında pozitif, ebeveyn desteği ile ise negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, matematik kaygısının hem bireysel hem de çevresel faktörlerle şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships between mathematics anxiety levels of middle school students and parental mathematics anxiety, parental support and pressure; in addition, the relationship between students' mathematics anxiety and their academic achievement was evaluated. In addition, it was aimed to examine the effect of individual variables such as gender, grade level, parental education level and socioeconomic status on students' anxiety levels. The study was conducted with the relational model, one of the quantitative research designs. The sample group was determined by systematic sampling, one of the probability sampling methods, among the students studying in secondary schools in a central district in the Mediterranean Region. The study covers a group of 610 students and their parents (mother or father) in the 2024-2025 academic year. Data were collected through the Mathematics Anxiety Rating Scale Primary Form, Parental Mathematics Anxiety Scale, and Parental Academic Achievement Support and Pressure Scale. Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman correlation analysis were used to analyze the data. The findings showed that students had low levels of general math anxiety. Among the anxiety sub dimensions, the highest averages were observed in test and teacher-related anxiety. According to the gender variable, female students exhibited higher anxiety levels than male students in all sub-dimensions. According to grade level, a significant difference was found only in procedural anxiety; fifth grade students experienced higher procedural anxiety. While there was a significant difference in some sub-dimensions according to mother's education level, there was no significant difference according to father's education level and socioeconomic status. Spearman correlation analysis revealed that there was a significant negative relationship between students' math anxiety and their academic achievement. In addition, significant positive correlations were found between students' math anxiety and parental math anxiety and parental pressure, and negative correlations were found between students' math anxiety and parental support. The results reveal that math anxiety is shaped by both individual and environmental factors.